Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”

Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie – Jacek Górski zapraszają na wydarzenia poświęcone prezentacji unikatowych egipskich zbiorów w Krakowie oraz sylwetki pierwszego polskiego egiptologa, krakowianina – Tadeusza Smoleńskiego.

Wystawa planszowa dotyczy polskich pionierów badań starożytnego Egiptu jak również początków egiptologii i zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Na ekspozycji będą także zaprezentowane zabytki związane tematycznie z wystawą, które wprowadzają nas w mistyczne, zamierzchłe czasy starożytnego Egiptu.

Postacią tytułową wystawy jest Tadeusz Samuel Smoleński (ur. 16 sierpnia 1884 w Jaworzu, zm. 29 sierpnia 1909 w Krakowie w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego). Jemu też poświęcona jest jedna z gablot, w której prezentujemy między innymi oryginalne druki jego prac. Należy nadmienić, żeDział Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich w Muzeum Archeologicznym w Krakowie wydał w 2001 r. w Polskiej Akademii Umiejętności pracę Mummy Results of Interdisciplinary Examination of the Egyptian Mummy of Aset-iri-khet-es from the
Archaeological Museum in Cracow, zadedykowaną Thadeo Smoleński in memoriam. Ten wybitny naukowiec pochodzący z Krakowa już w młodym wieku wyjechał na stypendium Akademii Umiejętności do Egiptu i tam dzięki swoim wybitnym zdolnościom i opiece naukowej Gastona Maspero
kształcił się z zakresu filologii egipskiej i hieroglifów. Przełomowym wydarzeniem, była koncesja jaką otrzymał na badania wykopaliskowe w El- Gamhoud, el-Hibeh i Sharuna. Badania zapoczątkowane przez Smoleńskiego kontynuowane były przez kolejne pokolenia polskich naukowców, o których dowiemy się więcej z wystawy. Pozostałe plansze tematyczne dotyczyć będą także pozostałych zagadnień:
– wkład polskich podróżników i badaczy w rozwój badań nad starożytnym Egiptem
– kształtowanie egiptologii jako nauki od czasów ekspedycji Napoleona do współczesnych badań
– grobowce w starożytnym Egipcie- symbol bogactwa i życia wiecznego
– historia i proces mumifikacji ludzi i zwierząt
– interdyscyplinarne badania mumii egipskiej Aset-iri-khet-es ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Były to pierwsze tego typu badania przeprowadzone w Polsce przez Katedrę Radiologii Collegium Medicum UJ i jedne z pierwszych na świecie.

Warto o tym przypomnieć, tym bardziej, że wypracowane wtedy procedury mogą być wzorem dla prowadzenia podobnych badań obecnie. Dużą rolę odegrały wtedy badania mumii wykonane techniką tomografii komputerowej. Warto przy tym przypomnieć, że pierwsze badania TK mumii zostały
przeprowadzone w Krakowie w roku 1993, a więc 30 lat temu.

Wystawa prezentowana będzie w formie planszowej (20 plansz) z ekspozycją oryginalnych zabytków i powiązana będzie z konferencją naukową „Egipt na nowo odkryty” zaplanowaną na 14 grudnia 2023r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Jej celem jest przypomnienie Polaków, którzy byli pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu.

Wernisaż wystawy „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”
Data: 23 listopada 2023r., godz. 12:00
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie ul. Poselska 3

Konferencja naukowa „Egipt na nowo odkryty”
Data: 14 grudnia 2023r., godz. 10:00 – 15:30,
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie ul. Poselska 3

Organizatorzy:
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński Katedra Radiologii Collegium Medicum
Kraków – Miasto Gospodarz

Patronat honorowy:
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Patroni medialni:
Archeologia Żywa, Muzeon.pl, Polradiologia Viva, ArcheoAtlas

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

https://ma.krakow.pl/tour/sladami-polskich-pionierow-badan-starozytnego-egiptu/

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *