Mustis – rzymskie miasto Afryki Prokonsularnej

Mustis zdj. Konstanty Kowalewski
Mustis
© K. Kowalewski
Stanowisko Mustis położone jest w centralnej części Tunezji. Historycznie ten obszar należał do rzymskiej prowincji Afryka Prokonsularna. Antyczne miasto zbudowane było koło jednego z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w tym regionie, prowadzącego z Kartaginy do Theveste w dzisiejszej Algierii.
Najstarsze odkryte do tej pory ślady osadnictwa sięgają II wieku p.n.e., a najmłodsze znaleziska archeologiczne datowane są na XII wiek n.e.
Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz z Wydziału Archeologii UW rozpoczęli właśnie kolejny sezon badań, ich relacje możecie śledzić na profilu projektu Mustis na FB.
Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów opowiadających, co już tam odnaleźli i co planują robić dalej.

 

Wywiad z prof. Tomaszem Waliszewskim zrealizowany w ramach popularnonaukowej serii Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi UW.
Film powstał dzięki dofinansowaniu projektu Różnymi drogami do przeszłości, uzyskanemu w konkursie IDUB UW Promocja badań naukowych.
Cykl Kontekst to popularnonaukowy webinar, w którym zaproszeni badacze i pasjonaci odpowiadają nie tylko na pytania prowadzących, ale również komentarze widzów prowadzony jest przez Archeologię Żywą, w każdy czwartek o godz. 20:00 na żywo!
Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *