Szlakiem zamków i jaskiń. Tajemnice Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jakie ślady funkcjonowania ludzi w przeszłości znajdziemy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Dlaczego archeolodzy tam kierują swoje zainteresowania?  Kto i kiedy budował zamki na tamtym obszarze? Czym były warownie jurajskie i jakie ich zagadki budzą zainteresowanie badaczy dzisiaj?  Jakie badania nad średniowiecznymi zamkami są prowadzone na tym obszarze ?  Czy rekonstruować warownie na Jurze? Dlaczego warto badać jaskinie na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej? Jak przebiegają badania krakowskich badaczy w jaskiniach i jakie są ich efekty?  Jakie tajemnice kryje ten obszar? Jak wygląda kwestia turystyki na tym obszarze? Czy istnieją jakieś szlaki lub przewodniki zawierające wiedzę o zamkach i jaskiniach? Co warto zobaczyć podczas np. wakacyjnych wędrówek?

Ruiny Zamku w Mirowie
© J. Opioła, na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rozmowa z drem Michałem Wojenką z Instytutu Archeologii UJ, poświęcona badaniom archeologicznym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W rozmowie pojawiają się wątki związane ze średniowiecznymi zamkami, ale także znaleziskami z okresu średniowiecza znajdowanymi w tajemniczych jurajskich jaskiniach.

Rozmowy na koniec świata popularno-naukowy podcast o przeszłości i nauce, rozmowy z naukowcami i ludźmi kultury, a także z pasjonatami historii, poświęcone rożnym aspektom ludzkiej kultury, w czasach spokoju i zagrożenia. Autor zaprasza do namysłu nad ludzką naturą i naszymi relacjami z otaczającym nas światem. Zgłębiając w historię mniej lub bardziej odległych w czasie wydarzeń, rozmówcy zastanawiają się nad tym jacy jesteśmy dzisiaj i jak zachowujemy się w czasach dobrobytu i pokoju, ale także w momentach katastrof i zagrożeń, a także jakie są stałe i powtarzające się elementy naszej kultury. Być może wspólnie czegoś się nauczymy lub zrozumiemy, że większość zjawisk, które nas otaczają znana jest ludzkości od dawna.

Autorem podcastu jest Dr Piotr Kołodziejczyk, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rozmowy na koniec świata znajdziesz też na Facebooku oraz Spotify

Na podstawie materiałów promujących podcast Rozmowy na koniec świata: “Szlakiem ZAMKÓW I JASKIŃ. Tajemnice Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rozmowa z dr. Michałem Wojenką”, z 2.06.2022 r.

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *