Wykład inauguracyjny Pracowni Archeologii Europy Wschodniej

Pracownia Archeologii Europy Wschodniej powstała na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego jesienią 2023 roku.

Jej głównym celem jest prowadzenie badań archeologicznych (teoretycznych i, w miarę możliwości, praktycznych) na terenie Europy Wschodniej, pełne wspieranie takich badań prowadzonych przez innych współpracowników Uniwersytetu Warszawskiego oraz promowanie kontaktów naukowych między Wydziałem Archeologii UW a instytucjami naukowymi lub indywidualnymi uczonymi z Europy Wschodniej. Obecnie Pracownia łączy badaczy zajmujących się archeologią i numizmatyką okresu późnorzymskiego i okresu wędrówek ludów, a także tych zajmujących się archeologią wczesnego średniowiecza w Ukrainie i Białorusi. W ramach działalności Pracowni odbywają się seminaria z archeologii Europy Wschodniej, w których uczestniczą również zagraniczni koledzy. Ponadto, w kontekście otwartej agresji Rosji na Ukrainę, a także prześladowań politycznych na Białorusi, gdy Polska stała się gościnnym domem dla wielu badaczy z Europy Wschodniej, jednym z celów Pracowni jest wsparcie naukowców z tych Państw oraz ich badań, które zmuszeni są oni prowadzić poza swoimi krajami ojczystymi.

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić na oficjalne otwarcie Pracowni Archeologii Europy Wschodniej!

Działalność Pracowni rozpocznie się wystąpieniem ukraińskiego kolegi na temat spektakularnych znalezisk z okresu rzymskiego z terenów Zachodniej Ukrainy z ostatnich lat.

Wykład wygłosi

dr Oleh Petrauskas

z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie.

Temat wykładu:

Rzymska willa” 200 mil od Limesu. Buzovytsia 1 – nowa „rzymska stacja” na ziemiach wschodnich barbarzyńców

Wykład oraz otwarcie Pracowni odbędą się stacjonarnie 24 stycznia (środa) 2024 roku o godz. 17.00 w sali 210 na Wydziale Archeologii UW.

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *