Podcasty o Barbaricum cz.2

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie prowadzi 10-15 minutowe podcasty “To jest temat” o Barbaricum, dotyczące mieszkańców północnej i środkowej Europy u schyłku starożytności.

W maju zebraliśmy dla Was serie podcastów „Barbaricum – nieznana karta historii”, dotyczące Celtów, Cembrów i Bastarnów, Wandalów oraz Gotów.

Tym razem zebraliśmy dla Was nowe rozmowy dotyczące:

Bałtów

Rozmowy z dr hab. Anną Bitner-Wróblewską, kustoszem dyplomowanym i kierowniczką Działu Archeologii Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie

  • Kim są Bałtowie? Gdzie mieli swoje siedziby? Kiedy tam się osiedlili? Kiedy i skąd przybyli? I dzięki czemu trafili na karty historii?

 

  • Druga część opowieści o Bałtach poświęcona jest bogatym rytuałom związanym z końmi, którym plemiona te poświęcały wyjątkowo dużo uwagi.

 

  • Elita i symbole prestiżu. Bałtowie nieco inaczej manifestowali wysoką pozycję społeczną. Jak w takim razie wyposażali groby ważnych i bogatych jednostek?

 

Ludy barbarzyńskie Europy Środkowej

Rozmowy z dr hab. Bartoszem Kontnym, prof. UW, z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Jak wyglądały stosunki handlowe między plemionami północnej Europy a Rzymem? Co przyciągało uwagę rzymskich kupców i czego pożądali barbarzyńcy?

 

  • Świadectwa ruchliwości ludów barbarzyńskich. Wpływ odległych plemion na zdobienia i uzbrojenie.

 

  • Rzym i plemiona środkowej Europy. Schodzimy z pokojowych ścieżek i przyglądamy się stykowi kultur na tle wojennym.

 

  • Jeszcze więcej o wojennych spotkaniach Rzymian z ludami Europy Środkowej, o barbarzyńskich najemnikach w armii Imperium oraz o znajdowanych artefaktach, które poświadczają intensywność takich kontaktów.

 

Hunowie

Rozmowa z dr hab. Justyną Rodzińską-Nowak, prof. UJ, kierowniczką zakładu Archeologii Epoki Żelaza, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Hunowie – pochodzenie, struktura społeczna, domy, zwyczaje, celowe deformacje ciała, uzbrojenie i wyjątkowe zamiłowanie do wojen.

 

  • Sukcesy militarne Hunów i jedna z najbardziej „gorących” postaci historycznych, która przeniknęła do popkultury, a tym samym do zbiorowej wyobraźni, czyli – Attyla, zwany także Biczem Bożym.

 

  • Ślady pobytu Hunów na dzisiejszych ziemiach Polski w IV i V wieku.

 

Kolejne cykle podcastów wrócą po wakacjach!

“To jest temat” seria podcastów, nie tylko o Barbaricum,  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego dostępna jest za darmo w serwisie SoundCloud oraz Youtube.

 

Zebrała: Julia M. Chyla

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *