“Od teorii do praktyki — podstawy archeologii publicznej”

Szanowni Państwo,

Komisja Metod i Teorii Badań Archeologicznych Komitetu Nauk Pra i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, zapraszają do udziału w Seminarium nr 1 – Forum Archeologii Publicznej, które odbędzie się pod tytułem “Od teorii do praktyki — podstawy archeologii publicznej”

W ramach seminarium wystąpią

– dr hab. Michał Pawleta prof. UAM
z referatem pod tytułem
“Archeologia publiczna w Polsce – stan obecny i perspektywy na przyszłość”

oraz

– dr Zbigniew Kubiatowski
z referatem pod tytułem
“Archeologia publiczna w świetle systemu administracyjno — prawnego”

seminarium prowadzą
prof. Danuta Minta i dr Zbigniew Kubiatowski

Seminarium odbędzie się w najbliższy wtorek 17 października 2023 r., o godzinie 18.00. Seminarium odbędzie się on-line za pośrednictwem platformy ZOOM. Link do spotkania: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/96909692102pwd=d3RIVU1KTk14S2U2MXlIdTM4d1dMdz09
Identyfikator spotkania: 969 0969 2102
Kod dostępu: 908284

Idea seminarium
W polskim środowisku naukowym brak jest dyskusji nad sposobami promocji
archeologii (ale również szerzej całego dziedzictwa kulturowego) oraz nad jej
wykorzystaniem do rozwoju społecznego i gospodarczego. Niewielka liczba naukowców zajmująca się badaniem tego zagadnienia sprawia, że dyskusje w tym temacie sprowadzają się do rozmów kuluarowych, na podstawie których ciężko formułować nie tylko tezy, ale nawet hipotezy. Jest to jeden z powodów, dla których archeologia w Polsce zaliczana jest do nauk podstawowych, niemających przełożenia na rozwój społeczny, czy gospodarczy.

Niniejsze seminarium, ma być odpowiedzią na problem braku podstaw teoretycznych, dostosowanych do polskiej rzeczywistości, które hamują nie tylko rozwój myśli naukowej, ale również utrudniają kreowanie w społeczeństwie potrzeb ochrony i opieki nad zabytkami, ale również ich wykorzystania do rozwoju społecznego i gospodarczego. W jego ramach ma
zawiązać się multidyscyplinarna grupa badaczy, konserwatorów, praktyków, urzędników, prawników i innych osób na co dzień pracujących z dziedzictwem, której celem będzie rozwój i publikacja dyskusji w tym temacie. Pozwoli to na rozpoczęcie formowania się polskiej myśli naukowej dotyczącej zagadnienia dziedzictwa kulturowego. Dostosowanej do polskich potrzeb i realiów społecznych oraz gospodarczych.

Zapraszamy Państwa do udziału w seminarium i prosimy o przesłanie informacji o nim dalej.

Z poważaniem
dr Zbigniew Kubiatowski

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *