Czym są rondele? O niezwykłych odkryciach z Nowego Objezierza

Zastanawialiście się czym są rondele oraz jaką funkcję pełniły? Gdzie znajdowały się? Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie przygotował interesujący film przybliżający odpowiedzi na te pytania.
O niezwykłych odkryciach z Nowego Objezierza opowiada prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii i Etnologii,   Uniwersytet Gdański
Nowe Objezierze (woj. zachodniopomorskie), 19.08.2020. Prace prowadzone przez archeologów z Uniwersytetów Szczecińskiego i Gdańskiego w Nowym Objezierzu, 19. bm. Archeolodzy odkryli tu osadę sprzed ponad 7 tysięcy lat oraz pochówki. Znaleziska dokonali przy okazji badań nad tzw. rondelem - strukturą, która służyła celom religijnym. Prawdopodobnie zbudowali je pierwsi rolnicy, którzy dotarli do Europy z Bliskiego Wschodu. PAP/Marcin Bieleck
Nowe Objezierze (woj. zachodniopomorskie), 19.08.2020. Prace prowadzone przez archeologów z Uniwersytetów Szczecińskiego i Gdańskiego w Nowym Objezierzu, 19. bm. Archeolodzy odkryli tu osadę sprzed ponad 7 tysięcy lat oraz pochówki. Znaleziska dokonali przy okazji badań nad tzw. rondelem – strukturą, która służyła celom religijnym. Prawdopodobnie zbudowali je pierwsi rolnicy, którzy dotarli do Europy z Bliskiego Wschodu.
© PAP/M. Bielecki, Nauka PAP w Polsce


O słynnych odkryciach z Nowego Objezierza możecie przeczytać w Archeologii Żywej, Nauka PAP w Polsce, czy na stronie Katedry Archeologii, Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z kolei o samym skansenie Grodzisko w Sopocie oraz aktualnych wydarzeniach odbywających się w tym miejscu, przeczytacie na zarówno na ich profilu FB, jak i stronie internetowej.

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.