Zły szeląg i złamany grosz. O pieniądzu i jego historii

Co to jest numizmatyka i czym się dziś zajmuje? Jakie miejsce w badaniach nad przeszłością zajmują analizy numizmatyczne? Co nam daje wiedza z zakresu numizmatyki, o czym mówią nam dawne monety? Kiedy rozpoczęła się produkcja pieniądza monetarnego, dlaczego on się pojawił, dlaczego właśnie w takiej a nie innej formie? Jak pozyskuje się i bada pieniądz monetarny? Kolekcjonerstwo a numizmatyka – co je łączy? Numizmatyka a archeologia – jak te dwie specjalności ze sobą współpracują? Gabinet Numizmatyczny Muzeum Narodowego w Krakowie – co to za instytucja i jakie posiada zbiory? Jak pracuje nowoczesny numizmatyk? Czy są jakieś nowe nurty/metody badawcze w ramach numizmatyki? Czy rozwój technologii jest widoczny w badaniach numizmatycznych?

Monety
Monety metalowe
© M. Sander, opublikowano na licencji CC BY-SA 4.0

Rozmowa z dr hab. Jarosławem Bodzkiem, prof. UJ (archeolog, Instytut Archeologii UJ, Gabinet Numizmatyczny Muzeum Narodowego w Krakowie) na temat historii pieniądza monetarnego i nowoczesnych badań numizmatycznych. W rozmowie pojawiają się najciekawsze odkrycia i zagadki związane z historią pieniądza monetarnego i przed-monetarnego.

Rozmowy na koniec świata popularno-naukowy podcast o przeszłości i nauce, rozmowy z naukowcami i ludźmi kultury, a także z pasjonatami historii, poświęcone rożnym aspektom ludzkiej kultury, w czasach spokoju i zagrożenia. Autor zaprasza do namysłu nad ludzką naturą i naszymi relacjami z otaczającym nas światem. Zgłębiając w historię mniej lub bardziej odległych w czasie wydarzeń, rozmówcy zastanawiają się nad tym jacy jesteśmy dzisiaj i jak zachowujemy się w czasach dobrobytu i pokoju, ale także w momentach katastrof i zagrożeń, a także jakie są stałe i powtarzające się elementy naszej kultury. Być może wspólnie czegoś się nauczymy lub zrozumiemy, że większość zjawisk, które nas otaczają znana jest ludzkości od dawna.

Autorem podcastu jest Dr Piotr Kołodziejczyk, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rozmowy na koniec świata znajdziesz też na Facebooku oraz Spotify

Na podstawie materiałów promujących podcast Rozmowy na koniec świata: „ZŁY SZELĄG I ZŁAMANY GROSZ. O pieniądzu i jego historii – rozmowa z dr hab. Jarosławem Bodzkiem” z 18.03.2022

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *