Z głową w gwiazdach. Spotkanie z kosmicznym Karolem Wójcickim

Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny, twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a Z głową w gwiazdach – wystąpi w Spichlerzu Błękitny Baranek w Gdańsku.

Nazywam się Karol Wójcicki i gapię się w niebo. Robię to dla przyjemności, a zawodowo zachęcam do tego samego innych. Jestem popularyzatorem nauki, podróżnikiem i fotografem. I kocham to, co robię!

Dysk z Nebry sprzed 3600 lat, brąz i złoto
© LDA Sachsen-Anhalt, fot. Juraj Lipták

Pretekstem do spotkania z Karolem Wójcickim jest wystawa „Niebiański Dysk z Nebry” prezentowana w Spichlerzu Błękitny Baranek. Tytułowy Dysk to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Dysk z Nebry pochodzi sprzed ok. 3600 lat (wczesna epoka brązu). Na jego tarczy widnieją wykonane
ze złota gwiazdy, księżyc, słońce i inne elementy nieba. Archeolodzy mówią, że ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych.

Spichlerz Błękitny Baranek

Podczas spotkania z Karolem Wójcickim nie zabraknie opowieści o gwiazdach i praktycznych porad dla amatorów obserwowania nieba. Będzie też można zobaczyć genialne zdjęcia kosmosu.

— Astrofotografia to – z technicznego punktu widzenia – jeden z najbardziej wymagających rodzajów fotografii. Wystarczy powiedzieć, że naświetlanie jednego zdjęcia zajmuje często wiele nocy — tłumaczy Karol Wójcicki.

Droga Mleczna nad Tatrami Bielskimi,
fot. Karol Wójcicki

Głównym organizatorem wydarzenia jest Cyfrowe.pl – uznana firma z branży foto-wideo, która w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności. Próbki sprzętu fotograficznego z bogatej oferty Cyfrowe.pl zostaną zaprezentowane w Spichlerzu Błękitny Baranek przy okazji spotkania z Karolem
Wójcickim. Spotkanie odbywa się dzięki współpracy z partnerem: Peak Design – firmą, która dostarcza rozwiązania dla fotografów i filmowców w zakresie bezpiecznego przenoszenia sprzętu podczas pracy na co dzień i w podróży. W ofercie Peak Design znajdują się m.in.: torby, plecaki, paski, mocowania,
rewolucyjny statyw, a także seria mobile dedykowana do aut, rowerów i motocykli. Wydarzenie warto więc polecić zarówno miłośnikom tajemniczych odkryć, astronomii, podróży, jak i fotografii.

SPOTKANIE Z KAROLEM WÓJCICKIM
≥Spichlerz Błękitny Baranek, Gdańsk, ul. Chmielna 53
≥28 lipca 2023 r. o godzinie 10:00
≥Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy (60 miejsc na sali)
≥Aby zapisać się na wydarzenie, kliknij tutaj: https://app.evenea.pl/event/wojcicki-karol-dysk-nebra/

Zapowiedź wydarzenia na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku:
https://archeologia.pl/aktualnosci/blekitny-baranek-aktualnosci/z-glowa-w-gwiazdach-spotkanie-z-kosmicznym-karolem-wojcickim/

 

 

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *