Sztuka naskalna w USA: Rozmowa z prof. Radosławem Palonką

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. Radosławem Palonką, prof. UJ, archeologiem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem projektu badawczego w USA.  Rozmowę z serii “Poza kontekstem” prowadzi dr Piotr Kołodziejczyk.

Radosław Palonka zajmuje się archeologią, antropologią i historią kultur indiańskich Ameryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Wschodniego Obszaru Leśnego oraz Południowego Zachodu. Uczestnik wielu projektów i badań archeologicznych w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych, m.in. na stanowisku Cahokia Mounds (Illinois) oraz na stanowiskach kultury Pueblo w Kolorado, realizujących programy współpracy archeologów ze współczesnymi społecznościami indiańskimi. Od 2011 roku kieruje samodzielnym projektem badawczym w Kolorado, USA: Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock, który analizuje osadnictwo i zmiany kulturowe w społecznościach Indian Pueblo z XIII wieku n.e. z regionu Mesa Verde (pogranicze Utah-Kolorado).

Jak doszło do rozpoczęcia polskich badań archeologicznych w USA? Co badają polscy naukowcy z tym kraju? Jak wygląda współpraca z lokalnymi społecznościami? Jakie są największe odkrycia archeologów z UJ? Jakie metody i technologie są wykorzystywane w trakcie tych prac?

Więcej informacji o badaniach prof. Radosława Palonki znajdziesz tutaj:
✅ https://e-sandcanyon.org/
✅ https://digitalsouthwest.pl/pl/
✅ https://archeo.uj.edu.pl/dr-radoslaw-…

————————————————————
Zapraszamy także na nasze media społecznościowe projektu “Poza kontekstem”
Facebook: / pozakontekstemarcheo
Instagram: / pozakontekstem

Przygotowanie: Piotr Kołodziejczyk
Wsparcie techniczne: Ola Wójcik, Bartek Klose
Montaż: Piotr Kołodziejczyk
———————————————————-

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *