Darmowy listopad w Zamku Królewskim w Warszawie

Zgodnie z tradycją sięgającą 2012 roku, od 2 do 30 listopada po raz kolejny
oferujemy możliwość zwiedzenia Zamku Królewskiego w Warszawie za darmo.
Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku będzie jednak miała ograniczony wymiar.

©Thierry, na licencji CC BY-NC-SA 2.0


Od wtorku do niedzieli proponujemy darmowe zwiedzanie Trasy Królewskiej w tym: Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Sal Sejmowych oraz wystawy Pocztówki z widokiem na Zamek, a także pokazu obrazu TycjanaPortret młodzieńca“.

Bezpłatne zwiedzanie wspomnianych wnętrz w listopadzie jest możliwe w godzinach 14.00 –17.00. Ostatnie wejście o godz. 16.00.
W tym roku oferujemy także darmowe zwiedzanie Apartamentu Księcia Józefa
Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, w którym od niedawna można podziwiać obrazy Wielkiej Trójki – malarzy: François Gérarda, Horace’a Verneta oraz Téodore’a Géricaulta. Do Pałacu zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00. Ostatnie wejście o godz. 16.00.

Sala Rycerska, Zamek Królewski w Warszawie
© Carlos Delgado, na licencji CC BY-SA 3.0

Apartament Wielki to sale reprezentacyjne – sala posiedzeń Rady Nieustającej, pierwszego w Polsce stałego rządu, złożonego z króla, 18 senatorów i 18 posłów; Sala Wielka – miejsce ceremonii dworskich i zgromadzeń, gdzie odbywały się także uczty, bale, koncerty i przedstawienia teatralne; Sala Rycerska – poświęcona uczczeniu osób zasłużonych dla ojczyzny, i Sala Tronowa – z odtworzonymi srebrnymi, haftowanymi
orłami na zapleczu tronu. Całość uzupełniają mniejsze, aczkolwiek wyjątkowe
pomieszczenia jak Pokój Marmurowy – ze słynnymi portretami królów Polski, Galeria Owalna czy Antyszambra.

Apartament Królewski to pomieszczenia mieszkalne Króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną znajduje się tu również słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut, Kaplica, Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się słynne obiady czwartkowe. Pomieszczenia wypełniają odzyskane i odrestaurowane pamiątki oraz niezwykła kolekcja dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb.

Portret księcia Józefa Poniatowskiego autorstw Józefa Grassiego
Domena publiczna

Pałac Pod Blachą prezentuje nową odsłonę Apartamentu Księcia Józefa
Poniatowskiego. W ostatnim roku w prywatnym mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250 eksponatów! Wśród nich są aż 32 zakupy wzbogacające stałą kolekcję Zamku i ponad 50 depozytów z 6 prywatnych kolekcji. Dzięki tej przemianie odwiedzający Apartament mogą wzbogacić swoją wiedzę historyczną. Apartament po raz pierwszy został udostępniony publiczności w 2011 roku. Dzięki wnikliwym poszukiwaniom, obejmującym kolekcje muzealne i prywatne, a także rynek antykwaryczny, znacznie wzbogaciliśmy prezentowane dotąd wnętrza. Ściany zdobią obrazy olejne i akwarele, rysunki i grafiki. Do najwspanialszych należą: olejny Portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego – pierwowzór wielu
portretów księcia, ukazująca najwspanialsze zwycięstwo polskiej piechoty na wojnie w Hiszpanii Bitwa pod Fuengirolą, autorstwa Januarego Suchodolskiego oraz zakupiony niedawno konny Portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego Feliksa Sypniewskiego.

 

Szczegółowe informacje na temat tegorocznej odsłony akcji Darmowy listopad w Zamku Królewskim w Warszawie:

https://www.zamek-krolewski.pl/strona/aktualnosci-i-komunikaty/1926-darmowy-listopad

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *