50-lecie utworzenia Instytut Archeologii UJ

W 2021 roku Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodził 50-lecia utworzenia. Niefortunny pandemiczny rok przyczynił się, że konferencja z tej okazji odbywała się w formie zdalnej. Jednak teraz mamy okazję posłuchać mentorów Instytutu Archeologii UJ, jak wspominają czasy swoich studiów oraz opowiadają o początkach placówki.

Historyczne budynki Collegium Minus i Collegium Maius w XVIII w., mal. Halina Kostecka (akwarela na podstawie starych sztychów Michała i Teodora Baltazara Stachowiczów w zbiorach Collegium Maius UJ)
© J. Kozina, za stroną Instytutu Archeologii UJ

Początki archeologii w Uniwersytecie Jagiellońskim można odnaleźć w roku akademickim 1863/1864, kiedy to Józef Łepkowski, wygłosił pierwszy cykl wykładów dotyczących archeologii i jej roli wśród nauk historycznych. Jak czytamy na stronie Instytutu:

Ten fakt podbudowany założeniem w roku 1866 tymczasowej, a od 1874 stałej Katedry archeologii pod jego kierunkiem, uznawany jest za początek kariery archeologii jako dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce.

Zapleczem dydaktycznym, a także badawczym dla Katedry Łepkowskiego stał się założony przez niego tzw. Gabinet Archeologiczny, w którym gromadzono zabytki z zakresu bardzo szeroko rozumianej wówczas archeologii. Nic więc dziwnego, że w późniejszym czasie Gabinet dał początek zbiorom nie tylko uniwersyteckich Zakładów archeologii przedhistorycznej jak i klasycznej, ale również i historii sztuki.

Z kolei w 1897 roku powstała Katedra Archeologii Klasycznej. A w 1919 roku Zakład Archeologii Przedhistorycznej, który, po zawirowaniach wojennych został przemianowany na Katedrę Archeologii Polski.

Instytut Archeologii, w dzisiejszej formie, powstał z połączenia Katedry obydwu Katedr w 1971 roku.


Film poświęcony wspomnieniom kilku pokoleń archeologów z Instytutu Archeologii UJ, którzy opowiadają o początkach placówki oraz dzielą się osobistymi wspomnieniami związanymi ze studiowaniem archeologii.

W filmie występują:

prof. dr hab. Janusz A. Ostrowski

prof. dr hab. Bolesław Ginter

prof. dr hab. Wojciech Blajer

prof. dr hab. Krzysztof Ciałowicz

prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak

prof. dr hab. Jan Chochorowski

prof. dr hab. Jacek Poleski

prof. dr hab. Renata Madyda-Legutko

prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka

dr hab. Jarosław Źrałka, prof. UJ

 

Reżyseria: Hubert Chudzio

Scenariusz: Hubert Chudzio, Adrian Szopa

Zdjęcia: Hubert Chudzio, Adrian Szopa

Montaż: Adrian Szopa

Wykorzystano materiały fotograficzne i filmowe z archiwum Instytutu Archeologii UJ

Relacja z uroczystego spotkania jubileuszowego, kończącego obchody 50 lecia powstania Instytutu Archeologii UJ. Spotkanie odbyło się 21 czerwca 2022 r. w Sali Gotyckiej Instytutu Archeologii UJ. Podczas spotkania byli i obecni pracownicy Instytutu otrzymali medale upamiętniające rocznicę.

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *