Odkrycie posągu Buddy z II wieku n.e. w Berenike nad Morzem Czerwonym

Wspólna polsko-amerykańska misja archeologiczna w Berenike na wybrzeżu Morza Czerwonego (Egipt), podczas prac wykopaliskowych w starożytnej świątyni miasta odsłoniła posąg Buddy z czasów rzymskich.

Posąg Buddy z Berenike<br />źródło: Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu
Posąg Buddy z Berenike
źródło: Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu

Informacje przekazał dr Mustafa Waziri, sekretarz generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności, wskazując, że misja archeologiczna działa na tym terenie od 1994 roku pod nadzorem Rady. Podkreślił, że w czasie obecnego sezonu wykopaliskowego w tym miejscu odsłonięto wiele dowodów świadczących o istnieniu połączeń handlowych między Egiptem a Indiami w czasach rzymskich. Egipt był wtedy centralnym punktem na szlaku handlowym łączącym Imperium Rzymskie z wieloma regionami świata, w tym z Indiami. W czasach rzymskich istniało wiele portów na wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie, które brały udział w tej wymianie handlowej. Najważniejszym z nich było Berenike, do którego statki z Indii przypływały z załadunkiem takich produktów jak pieprz, półszlachetne kamienie, tkaniny i kość słoniowa. Tam towar był rozładowywany, a następnie przewożony na wielbłądach przez pustynię do doliny Nilu. Kolejne statki transportowały następnie towary do Aleksandrii, a stamtąd do reszty Imperium Rzymskiego.

Widok na Morze Czerwone ze starożytnego Berenike <br />© M. Gwiazda
Widok na Morze Czerwone ze starożytnego Berenike
© M. Gwiazda

Dr Mariusz Gwiazda, szef misji od strony polskiej, wyjaśnił, że odkryty posąg jest wykonany z kamienia, który prawdopodobnie został wydobyty z obszaru położonego na południe od Stambułu lub został wyrzeźbiony lokalnie w Berenike. Statuetka została podarowana do świątyni przez jednego lub więcej bogatych kupców z Indii. Posąg mierzy 71 cm i przedstawia stojącego Buddę, który trzyma część swojego ubrania w lewej ręce. Wokół jego głowy znajduje się halo z promieniami słońca, która wskazuje na promieniujący umysł, a obok niego widnieje kwiat lotosu.

Widok na okolice Berenike <br />© M. Gwiazda
Widok na okolice Berenike
© M. Gwiazda

Dr Stephen Sidebotham, szef misji od strony amerykańskiej, zauważył również, że podczas prac wykopaliskowych w świątyni, misja odkryła inskrypcję w języku hindi (sanskrycie), która datowana jest na czas panowania cesarza rzymskiego Filipa Araba (Marcus Julius Philippus, 244-249 n.e.). Napis ten nie wydaje się pochodzić z tego samego okresu co posąg, który jest prawdopodobnie znacznie starszy, ponieważ inne napisy (w języku greckim) znajdujące się w tej samej świątyni datowane są na początek I wieku p.n.e. Podczas prac znaleziono również dwie monety z II wieku, pochodzące z centralnego indyjskiego królestwa Satavahana.

Wybrzeże Morza Czerwonego z okolic Berenike<br />© M. Gwiazda
Wybrzeże Morza Czerwonego z okolic Berenike
© M. Gwiazda

Źródło: Komunikat prasowy Ministerstwa Turystyki i Starożytności Egiptu z dnia 26.04.2023

Tłumaczenie: Archeowieści

Okładka: Posąg Buddy z Berenike, Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu, edycja Archeowiesci.pl

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *