Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie prowadzi 10-15 minutowe podcasty „To jest temat” o Barbaricum, dotyczące mieszkańców północnej i środkowej Europy u schyłku starożytności.
W maju zebraliśmy dla Was serie podcastów „Barbaricum – nieznana karta historii”, dotyczące Celtów, Cembrów i Bastarnów, Wandalów oraz Gotów.
Tym razem zebraliśmy dla Was nowe rozmowy dotyczące:
Bałtów
Rozmowy z dr hab. Anną Bitner-Wróblewską, kustoszem dyplomowanym i kierowniczką Działu Archeologii Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie
- Kim są Bałtowie? Gdzie mieli swoje siedziby? Kiedy tam się osiedlili? Kiedy i skąd przybyli? I dzięki czemu trafili na karty historii?
- Druga część opowieści o Bałtach poświęcona jest bogatym rytuałom związanym z końmi, którym plemiona te poświęcały wyjątkowo dużo uwagi.
- Elita i symbole prestiżu. Bałtowie nieco inaczej manifestowali wysoką pozycję społeczną. Jak w takim razie wyposażali groby ważnych i bogatych jednostek?
Ludy barbarzyńskie Europy Środkowej
Rozmowy z dr hab. Bartoszem Kontnym, prof. UW, z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Jak wyglądały stosunki handlowe między plemionami północnej Europy a Rzymem? Co przyciągało uwagę rzymskich kupców i czego pożądali barbarzyńcy?
- Świadectwa ruchliwości ludów barbarzyńskich. Wpływ odległych plemion na zdobienia i uzbrojenie.
- Rzym i plemiona środkowej Europy. Schodzimy z pokojowych ścieżek i przyglądamy się stykowi kultur na tle wojennym.
- Jeszcze więcej o wojennych spotkaniach Rzymian z ludami Europy Środkowej, o barbarzyńskich najemnikach w armii Imperium oraz o znajdowanych artefaktach, które poświadczają intensywność takich kontaktów.
Hunowie
Rozmowa z dr hab. Justyną Rodzińską-Nowak, prof. UJ, kierowniczką zakładu Archeologii Epoki Żelaza, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Hunowie – pochodzenie, struktura społeczna, domy, zwyczaje, celowe deformacje ciała, uzbrojenie i wyjątkowe zamiłowanie do wojen.
- Sukcesy militarne Hunów i jedna z najbardziej „gorących” postaci historycznych, która przeniknęła do popkultury, a tym samym do zbiorowej wyobraźni, czyli – Attyla, zwany także Biczem Bożym.
- Ślady pobytu Hunów na dzisiejszych ziemiach Polski w IV i V wieku.
Kolejne cykle podcastów wrócą po wakacjach!
“To jest temat” seria podcastów, nie tylko o Barbaricum, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego dostępna jest za darmo w serwisie SoundCloud oraz Youtube.
Zebrała: Julia M. Chyla