W dniu 26 października 2021 roku holenderski Sąd Najwyższy wydał decyzję o przekazaniu Ukrainie zabytków z wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”. Wyrok zakończył blisko dziesięcioletnią batalię sądową dotyczącą kilkuset niezwykle cennych eksponatów wypożyczonych z czterech ukraińskich muzeów położonych na Krymie i Narodowego Muzeum Historii Ukrainy. W efekcie zabytki określane jako Złoto Scytów wróciły pod koniec listopada 2023 roku do Kijowa.
Złoto Scytów i polityka
O losach kampanii sądowej pisaliśmy już w roku 2022. W roku 2013 trafiły one na wystawę zorganizowaną w Muzeum Nadrenii w Bonn. Następnie wystawa ta przeniesiona została do Muzeum Allarda Piersona w Amsterdamie, gdzie można ją było oglądać do sierpnia 2014 roku. W tym samym czasie doszło do dokonanej przez wojska rosyjskie aneksji Półwyspu Krymskiego. Po zakończeniu wystawy na Krymie powiewały już rosyjskie flagi, a zwrotu zabytków domagały się zarówno krymskie muzea, z których je wypożyczono, jak i Ukraina. Biorąc pod uwagę fakt, że będąca członkiem Unii Europejskiej Holandia uznaje integralność terytorialną Ukrainy i uważa Półwysep Krymski za część terytorium ukraińskiego państwa, znajdującą się pod okupacją Rosji, władze Muzeum Allarda Piersona stanęły przed trudnym dylematem – komu należy zwrócić cenne artefakty? Sprawę dodatkowo komplikował fakt, że ani Konwencja Haska z 1954 roku o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, ani aktualizujący ją protokół z 1999 roku nie rozstrzygały statusu depozytów znajdujących się poza obszarami konfliktu. Władze holenderskiego muzeum nie chciały samodzielnie podejmować decyzji, której wymiar polityczny był absolutnie jasny dla każdego obserwatora.
Kampania sądowa w cieniu kampanii wojennej
Tak rozpoczęła się długa i pełna zwrotów droga sądowa, w której stronami były ukraińskie państwo i krymskie muzea (reprezentujące w nowej rzeczywistości de facto państwo rosyjskie). Natomiast przedmiotem sporu stało się dziedzictwo archeologiczne. Batalia o eksponaty z wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego” nabrała dodatkowego znaczenia po 24 lutego 2022 roku, początku brutalnej i krwawej agresji Rosji na tereny Ukrainy. W trakcie trwającej wojny strona rosyjska niejednokrotnie dokonywała celowych zniszczeń i rabunków dziedzictwa historycznego Ukrainy. W tym kontekście wyrok holenderskiego sądu rozstrzygający o zwróceniu Ukrainie cennych artefaktów miał również wymiar moralny.
W dniu 27 listopada 2023 roku Narodowe Muzeum Historii Ukrainy podało informacje o przybyciu do Kijowa eksponatów wypożyczonych z muzeów krymskich. Dzień później w obecności pełniącego obowiązki Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Rościsława Karandiejewa, Pierwszej Wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowej, Wiceminister Sprawiedliwości Ukrainy Iriny Mudrej oraz Ambasador Królestwa Holandii w Ukrainie Jennesa de Mola odbyła się prezentacja niektórych z artefaktów. Muzem Allarda Piersona, któremu holenderski sąd za przechowywanie i opiekę nad eksponatami przyznał kwotę blisko 112 tysięcy euro wypłaconą przez stronę ukraińską, zrzekło się roszczeń finansowych.
Today, we have a very important decision of the Supreme Court of the Netherlands 🇳🇱 regarding the Scythian gold collection. The Ukrainian 🇺🇦 collection. The collection kept in our Crimea, but which cannot be returned to Crimea for an obvious reason – it cannot be given to the… pic.twitter.com/06VVWO4fQa
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 9, 2023
Zwrot zabytków skomentował na platformie X (wcześniej Twitter) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wspomina, że zabytki nie mogą trafić teraz na Krym z oczywistych powodów. Ale wrócą one na swoje prawowite miejsce, jak tylko flaga Ukrainy zawiśnie nad bezprawnie anektowanym półwyspem.
Artykuł ten można bezpłatnie przedrukować, ze zdjęciami, z podaniem źródła
Autor:
dr Marcin Matera – Katedra Archeologii Klasycznej Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik ekspedycji archeologicznych w Tanais i Konsułowskoje.
Redakcja: A.B.
Okładka: Scytyjskie złoty zabytek, eksponat z wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”, Zdjęcia ze strony culture.voicecrimea.com.ua, na licencji CC BY 4.0, ed. K.K.