Prestiżowy magazyn „Archaeology” ogłosił właśnie Top 10 archeologicznych odkryć 2022 roku. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się tegoroczne, polsko-peruwiańskie badania w królewskiej nekropoli Castillo de Huarmey. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego w lutym odkryli „Galerię Elitarnych Rzemieślników”.
Najnowsze odkrycie oraz informację o badaniach profesora Miłosza Giersza oraz profesor Patrycji Prządki-Giersz mieliśmy okazję opublikować, jako jedni z pierwszych, we wrześniu tego roku. Nekropola w Castillo de Huarmey związana jest z kulturą Wari, jednym z najważniejszych imperiów przedinkaskiego Peru. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania na tym stanowisku od 2010 roku.
W lutym 2022 roku Miłosz Giersz i Patrycja Prządka-Giersz dokonali odkrycia kolejnej ważnej części nekropolii nazwanej “Galerią Elitarnych Rzemieślników”. W obrębie tej części stanowiska znajdowało się siedem pochówków elitarnych rzemieślników pracujących na dworze władców Wari. Wraz z rzemieślnikami pochowano setki narzędzi i surowców, które służyły im za życia. Są to między innymi siekiera, noże, piła oraz materiały do wyplatania koszy. W otoczeniu zmarłych złożono także piękne wytwory z drewna, tkaniny oraz fragmenty przedmiotów z przepięknymi przedstawieniami ikonograficznymi na skórze czy w trzcinie, w różnych etapach produkcji.
TOP 10 na łamach Archeowieści
Magazyn „Archaeology” wyróżnił łącznie 10 archeologicznych odkryć dokonanych w 2022 roku. Mieliśmy okazję przedstawić Państwu cztery z nich:
Wyróżnione zostało odkrycie najstarszych na świecie słomek do picia, które w lipcu na łamach Archeowieści opisała nasza redaktorka Aleksandra Cetwińska. Ponowna analiza rurek (odkrytych w 1897 roku), dokonana przez zespół badaczy pod kierunkiem Viktora Trifonova, sugeruje, że były one używane jako słomki do picia piwa, wyposażone dodatkowo w integralne filtry do usuwania zanieczyszczeń. Jeśli to prawda, przedmioty te stanowią najwcześniejszy materialny dowód picia piwa przez długie rurki – praktyki, która stała się powszechna podczas ceremonii w III i II tysiącleciu p.n.e. na starożytnym Bliskim Wschodzie. W niniejszym artykule ujawniamy interesujące szczegóły związane ze wspomnianym odkryciem, których mogliście nie znaleźć nigdzie indziej.
Wśród wyróżnionych odkryć znalazły się również nowe badania archeologiczne w San Bartolo (Petén, Gwatemala), znanym ze słynnych fresków przedstawiających sceny z majańskiego mitu stworzenia Popol Vuh. Wśród elementów, na pokrytych polichromią powierzchniach, zidentyfikowano między innymi jedenaście skrawków inskrypcji wykonanych w trzech odmiennych stylach oraz fragment malowidła przedstawiającego Boga Kukurydzy w swej preklasycznej formie. Jeden spośród fragmentów (#4778) zawiera datę w kalendarzu tzolk’in – 7 Jeleń (w XVI-wiecznym màaya t’àan (jukateckim) 7 Manik’), co może być najstarszym przykłady bezpośredniego użycia notacji kalendarycznej na Nizinach Majów. Odkrycia w San Bartolo na łamach październikowych Archeowieści opisał Przemysław Trześniowski.
Kolejnym spektakularnym odkryciem docenionym przez magazyn „Archaeology” to pochodzenie najsłynniejszej figurki z paleolitu – Wenus z Willendorfu, o którym również pisaliśmy w lipcu tego roku. Na podstawie wyników najnowszych badań wykorzystujących mikrotomografia komputerowa udało się ustalić szczegóły związane z wykonaniem tej figurki. Badacze uważają, że odkryte przez nich podobieństwo surowcowe między kamieniem Wenus z Willendorfu a próbką z północnych Włoch jest prawie idealne. Na tej podstawie sugerują bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że surowiec do wykonania posążka pochodził z południa Alp. Dopuszczają jednak możliwość, że statuetka mogła powstać nawet we wschodniej Ukrainie.
TOP 10 magazynu „Archaeology”
Wśród pozostałych wyróżnionych projektów znalazły się
-
- Skan CT oraz obraz 3D mumii Faraona Amenhotepa I
-
- Mikroskopowe badania kolekcji 2550 drewnianych artefaktów odkrytych pod Templo Mayor w Tenochtitlan (miasto Meksyk
-
- Neolityczne sanktuarium myśliwskie z Jordanii, sprzed 9000 lat
-
- Badania teledetekcyjne starożytnego sumeryjskiego miasta Lagash w dzisiejszym południowym Iraku, re-definujące początki osadnictwa miejskiego
-
- Najstarsza buddyjska świątynia w Barikot, Pakistan, datowana na około I wiek n.e.
-
- Odkrycie wraku statku Endurance, biorącego udział w brytyjskiej Imperialnej Wyprawie Transantakrtycznej (1914-1917). Statek znajduję się na dnie morza Weddella, na głębokości 3008 m.
3 odpowiedzi na “Polskie odkrycie wyróżnione w TOP 10 magazynu „Archaeology””