Polskie odkrycie wyróżnione w TOP 10 magazynu “Archaeology”

Mumia jednego z elitarnych rzemieślników odkrytych w galerii© M. Giersz, na licencji CC BY-SA 4.0

Prestiżowy magazyn “Archaeology” ogłosił właśnie Top 10 archeologicznych odkryć 2022 roku. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się tegoroczne, polsko-peruwiańskie badania w królewskiej nekropoli Castillo de Huarmey. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego w lutym odkryli “Galerię Elitarnych Rzemieślników”.

Najnowsze odkrycie oraz informację o badaniach profesora Miłosza Giersza oraz profesor Patrycji Prządki-Giersz mieliśmy okazję opublikować, jako jedni z pierwszych, we wrześniu tego roku.  Nekropola w Castillo de Huarmey związana jest z kulturą Wari, jednym z najważniejszych imperiów przedinkaskiego Peru. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania na tym stanowisku od 2010 roku.

Galeria Elitarnych Rzemieślników znaleziona w 2022 roku znajdowała się tuż pod królewskim mauzoleum Castillo de Huarmey, odkrytym 10 lat wcześniej
© M. Giersz, na licencji CC BY-SA 4.0

W lutym 2022 roku Miłosz Giersz i Patrycja Prządka-Giersz dokonali odkrycia kolejnej ważnej części nekropolii nazwanej “Galerią Elitarnych Rzemieślników”. W obrębie tej części stanowiska znajdowało się siedem pochówków elitarnych rzemieślników pracujących na dworze władców Wari. Wraz z rzemieślnikami pochowano setki narzędzi i surowców, które służyły im za życia. Są to między innymi siekiera, noże, piła oraz materiały do wyplatania koszy. W otoczeniu zmarłych złożono także piękne wytwory z drewna, tkaniny oraz fragmenty przedmiotów z przepięknymi przedstawieniami ikonograficznymi na skórze czy w trzcinie, w różnych etapach produkcji.

TOP 10 na łamach Archeowieści

Magazyn “Archaeology” wyróżnił łącznie 10 archeologicznych odkryć dokonanych w 2022 roku. Mieliśmy okazję przedstawić Państwu cztery z nich:

Elementy składowe „berła” z kurhanu majkospkiego: 1) jedna z ośmiu srebrnych perforowanych końcówek; 2) połączenie pomiędzy dwoma segmentami srebrnej rurki z widocznym szwem wzdłużnym; 3–5) różne rodzaje okuć; 6) prawdopodobnie lutowany szew wzdłużny
Zdjęcia V. Trifonova
Opublikowano za zgodą autora, źródło oryginalne: Trifonov, V., Petrov, D., & Savelieva, L. Party like a Sumerian: reinterpreting the ‘sceptres’ from the Maikop kurgan. „Antiquity” 2022, vol. 96, issue 385, s. 1-18

Wyróżnione zostało odkrycie najstarszych na świecie słomek do picia, które w lipcu na łamach Archeowieści opisała nasza redaktorka Aleksandra Cetwińska. Ponowna analiza rurek (odkrytych w 1897 roku), dokonana przez zespół badaczy pod kierunkiem Viktora Trifonova, sugeruje, że były one używane jako słomki do picia piwa, wyposażone dodatkowo w integralne filtry do usuwania zanieczyszczeń. Jeśli to prawda, przedmioty te stanowią najwcześniejszy materialny dowód picia piwa przez długie rurki – praktyki, która stała się powszechna podczas ceremonii w III i II tysiącleciu p.n.e. na starożytnym Bliskim Wschodzie. W niniejszym artykule ujawniamy interesujące szczegóły związane ze wspomnianym odkryciem, których mogliście nie znaleźć nigdzie indziej.

Zdjęcie reprodukcji słynnego fresku z San Bartolo
© P.A. Trześniowski, na licencji CC BY-NC-SA 4.0

Wśród wyróżnionych odkryć znalazły się również nowe badania archeologiczne w San Bartolo (Petén, Gwatemala), znanym ze słynnych fresków przedstawiających sceny z majańskiego mitu stworzenia Popol Vuh. Wśród elementów, na pokrytych polichromią powierzchniach, zidentyfikowano między innymi jedenaście skrawków inskrypcji wykonanych w trzech odmiennych stylach oraz fragment malowidła przedstawiającego Boga Kukurydzy w swej preklasycznej formie. Jeden spośród fragmentów (#4778) zawiera datę w kalendarzu tzolk’in – 7 Jeleń (w XVI-wiecznym màaya t’àan (jukateckim)  7 Manik’), co może być  najstarszym przykłady bezpośredniego użycia notacji kalendarycznej na Nizinach Majów. Odkrycia w San Bartolo na łamach październikowych Archeowieści opisał Przemysław Trześniowski.

Wenus z Willendorfu
© Bjørn Christian Tørrissen
opublikowano na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kolejnym spektakularnym odkryciem docenionym przez magazyn “Archaeology” to pochodzenie najsłynniejszej figurki z paleolitu – Wenus z Willendorfu, o którym również pisaliśmy w lipcu tego roku. Na podstawie wyników najnowszych badań wykorzystujących mikrotomografia komputerowa udało się ustalić szczegóły związane z wykonaniem tej figurki. Badacze uważają, że odkryte przez nich podobieństwo surowcowe między kamieniem Wenus z Willendorfu a próbką z północnych Włoch jest prawie idealne. Na tej podstawie sugerują bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że surowiec do wykonania posążka pochodził z południa Alp. Dopuszczają jednak możliwość, że statuetka mogła powstać nawet we wschodniej Ukrainie.

TOP 10 magazynu “Archaeology”

Wśród pozostałych wyróżnionych projektów znalazły się

    • Odkrycie wraku statku Endurance, biorącego udział w brytyjskiej Imperialnej Wyprawie Transantakrtycznej (1914-1917). Statek znajduję się na dnie morza Weddella, na głębokości 3008 m.

 

Rozpowszechniaj

2 odpowiedzi na “Polskie odkrycie wyróżnione w TOP 10 magazynu “Archaeology””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *