W ramach międzynarodowego projektu “Turystyka bez granic” wykonano szereg materiałów edukacyjnych szczególnie interesujących dla turystów. W listopadzie 2021 Stowarzyszenie gmin “Polskie zamki gotyckie” na stronie projektu https://zamkigotyckie.org.pl/3d/ zamieściło interaktywną mapę oraz grę zawierającą szczegółowe modele 3D dwudziestu zamków gotyckich z terenów Pomorza, Warmii i Mazur. Dzięki temu narzędziu możemy poznać i zwiedzać zabytki średniowiecznej architektury o każdej porze dnia i nocy, w domowym zaciszu.
Stowarzyszenie “Polskie zamki gotyckie” powstało w 1997 roku i zrzesza szesnaście gmin z obszaru województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Działania organizacji skupiają się na opiece nad zabytkami architektury gotyckiej na tym terenie oraz rozwoju turystyki, także w wymiarze edukacyjnym. W ramach projektu “Turystyka bez granic” przygotowano nową aplikację “Szlaki zamków gotyckich”. Program oferuje także interesującą edukacyjną grę turystyczną. Aplikacja jak i gra dostępne są w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej.
Ponadto w ramach projektu przygotowano interaktywną mapę zamków gotyckich. Na mapie przedstawiono dwadzieścia zamków gotyckich z terenów Polski oraz obwodu kaliningradzkiego. Interaktywna mapa, tak samo jak aplikacja turystyczna, posiada cztery wersje językowe. Po wybraniu lokalizacji uzyskujemy dostęp do szczegółowej rekonstrukcji 3D, którą możemy obracać przy pomocy lewego przycisku myszy. Kółko myszy pozwala nam przybliżać modele 3D i podziwiać poszczególne elementy architektoniczne elewacji zamkowych. Ponadto każdy model opatrzony jest opisem zawierającym ogólną charakterystykę i historię obiektu. Rekonstrukcję zamków opracowano we współpracy z archeologami, historykami i architektami z Muzeum Zamkowego w Malborku, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interaktywna mapa zamków gotyckich oferuje także interesującą, dodatkową, grę edukacyjną, wymagającą od gracza skrupulatności i spostrzegawczości!
Projekt zrealizowano w ramach projektu współfinansowanego z budżetu Unii Europejskiej .
Artykuł ten można bezpłatnie przedrukować, z częścią zdjęć, z podaniem źródła
Źródło: strona internetowa stowarzyszenia Polskie zamki gotyckie