“Skarby z ziemi wydarte”. Ozdoby i narzędzia sprzed 2600 lat

Gratka dla miłośników archeologii: 4 prehistoryczne skarby, w sumie 40 zabytkowych przedmiotów. Zapinki, bransolety, naszyjniki, szpile i sierpy sprzed 2600 lat. Wszystko do zobaczenia na nowej wystawie “Skarby z ziemi wydarte” w Spichlerzu Błękitny Baranek.

Skarb – to słowo budzi emocje i przywołuje fantastyczne skojarzenia. Oznacza cenne rzeczy; takie, które warto zabezpieczyć, a czasami nawet ukryć przed innymi. Kto nigdy nie marzył o odkryciu skarbu? Kto nie pragnął zostać historycznym odkrywcą – tym pierwszym, który znajduje coś niezwykłego, niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju?

Dla archeologów skarbem jest odkrycie przedmiotów schowanych w ziemi tysiące lat temu.

Wystawa „Skarby z ziemi wydarte” przedstawia prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza. Zostały one odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły, w okolicach Kobiernic i Porąbki. Tam w latach 2019–2021 archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej prowadzili badania terenowe. I właśnie z Bielska-Białej przyjechała do Gdańska nowa wystawa czasowa.

Archeologiczne skarby można oglądać w Spichlerzu Błękitny Baranek od 7. marca do 23. czerwca 2024 roku. Wystawa składa się z 40 przedmiotów – ozdób i narzędzi – datowanych na czasy wczesnej epoki żelaza (750–400 r. p.n.e.).

Co ciekawe, naukowcy zbadali, że niektóre z tych przedmiotów zostały wytworzone na Pomorzu. Na południe trafiły najprawdopodobniej wskutek wymiany handlowej. To pokazuje, że już w czasach prehistorycznych kontakty różnych społeczności sięgały daleko, a Beskidy były miejscem krzyżowania się wpływów Północy i Południa.

Wystawa jest pełna ukrytych ciekawostek. Na przykład żelazne kęsy (zwane fachowo grzywnami dwupiramidalnymi), choć wyglądają niepozornie, należą do rzadkich znalezisk. W całej Europie Środkowej archeolodzy znaleźli zaledwie 10 takich kęsów. We wczesnej epoce żelaza miały one z pewnością wielką wartość – sam surowiec był bardzo cenny. Podobne przedmioty pojawiały się też w czasach późniejszych, od dominacji Celtów aż do władania Rzymian.

Spichlerz Błękitny Baranek – Gdańsk, ul. Chmielna 53

Wystawa czasowa: od 7. marca do 23. czerwca 2024 r.

Wstęp biletowany zgodnie z cennikiem Spichlerza Błękitny Baranek

Opis wystawy na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *