Nowe datowanie wskazuje na wczesne zaludnienie Ameryk

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Iowa pod kierownictwem doktora Andrew Somerville’a dokonali ważnego odkrycia związanego z materiałem pochodzącym z jaskini Coxcatlán w stanie Puebla w Meksyku. Wyniki ich badań rzucają nowe światło na zaludnienie obu Ameryk.

Pejzaż doliny Tehuacán  fot. Noyolcont, opublikowano na licencji CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pejzaż doliny Tehuacán
fot. Noyolcont, opublikowano na licencji CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Stare znaleziska przebadane na nowo

W latach sześćdziesiątych XX wieku amerykańscy naukowcy w ramach Tehuacán Archaeological-Botanical Project przeprowadzili pierwsze wykopaliska w jaskini Coxcatlán w stanie Puebla w Meksyku. Odkryto wtedy dobrze zachowane szczątki udomowionych roślin, takich jak papryczki chili, awokado, dynia, fasola i kukurydza. Ponadto w najniższych warstwach jaskini natrafiono na kości zająca oraz jelenia, których wiek określono przy wykorzystaniu metody datowania radiowęglowego. Datowanie wskazuje na przedział czasowy 33 448–28 279 BP. Wyniki te są kolejnym archeologicznym dowodem zaprzeczającym teorii zwanej „Barierą Clovis”, według której ludzie pojawili się w Ameryce nie wcześniej niż 13 000 lat temu – dotarli do Nowego Świata z terenów Syberii przez pomost lądowy zwany Berinigą, istniejący w okresie zlodowaceń.

„Nie oczekiwaliśmy, że otrzymamy tak wczesne datowanie, a tym bardziej nie planowaliśmy włączyć się w dyskusję o zasiedleniu Ameryk. Chcieliśmy jedynie uściślić chronologię rozwoju rolnictwa w regionie doliny Tehuacán. Byliśmy zaskoczeni tak bardzo wczesnym datowaniem w najniższych warstwach jaskini. Musimy teraz dokładnie przebadać zabytki (narzędzia krzemienne, przyp. aut.) pochodzące z tych warstw” – mówi Andrew Sommerville’a w rozmowie dla serwisu internetowego Uniwersytetu Stanowego w Iowa.

Zespół badawczy doktora Somerville’a chce teraz dokładniej przebadać zarówno narzędzia krzemienne, jak i wspomniane wcześniej kości zwierzęce, aby potwierdzić ich związek z obecnością pierwszych ludzi w stanie Puebla w czasach, które wskazało datowanie radiowęglowe. Dowodem na to byłoby występowanie na powierzchni znalezisk nacięć lub śladów pokonsumpcyjnych bądź związanych z obróbką termiczną.

Inne stanowiska wskazujące na wczesne zaludnienie Ameryk

Narzędzia Clovis, uważane przez wiele lat za wytwory pierwszej kultury archeologicznej w obu Amerykach  fot. B. Whittaker, opublikowano na licencji CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Narzędzia Clovis, uważane przez wiele lat za wytwory pierwszej kultury archeologicznej w obu Amerykach
fot. B. Whittaker, opublikowano na licencji CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Opisane powyżej odkrycie nie jest jednak pierwszym wskazującym na wczesne zaludnienie Ameryk. Dorzuca cegiełkę do obecnej teorii o zasiedleniu Nowego Świata. Pierwsze stanowisko związane ze społecznościami poprzedzającymi kulturę Clovis to Meadowcroft w Pensylwanii. W 2011 roku zespół badawczy Michaela Watersa poinformował o kolejnym datowaniu poprzedzającym kulturę Clovis, ze stanowiska Buttermilk Creek w Teksasie. Dwa lata później Dennis Jenkins wraz ze współpracownikami opublikował wyniki badań z kompleksu jaskiń Paisley w południowym Oregonie. Jednym z najważniejszych stanowisk świadczącym o wczesnym zasiedleniu Ameryk jest Monte Verde w Chile, które przebadał Tom Dillehay. Ponadto w 2017 roku opublikowano datowania dwóch wczesnych stanowisk: z rejonu zachodniego Idaho (Cooper Ferry) oraz północnego Yukonu w Kanadzie (Bluefish Cave). Kulturę Clovis poprzedzają także znaleziska ze stanowiska Rancho La Ampola w stanie San Luis Potosí, z jaskini Chiquihuite w stanie Zacatecas, a także ze stanowiska związanego z polowaniem na mamuty w okolicach Miasta Meksyk.

 

Artykuł ten można bezpłatnie przedrukować, ze zdjęciami, z podaniem źródła

Na podstawie:

New evidence may change timeline for when people first arrived in North America.

Somerville, A.D., Casar I., Arroyo-Cabrales J. (2021) New AMS Radiocarbon Ages from the Preceramic Levels of Coxcatlan Cave, Puebla, Mexico: A Pleistocene Occupation of the Tehuacan Valley?, “Latin American Antiquity”, 1–15

 

Autor: Adam Budziszewski 

Więcej postów tego autora

Redakcja: M.M.

Korekta: A.J.

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *