W dniu 19 stycznia 2023 roku odbędzie się premiera książki „Miejsce, które rodziło władzę. Gród z początków wczesnego średniowiecza w Pasymiu na Pojezierzu Mazurskim”. Zapowiadana publikacja to monografia wielokulturowego osiedla kojarzonego przede wszystkim z wczesnym średniowieczem. Książka składa się z 13 rozdziałów zawierających elementy analizy źródłoznawczej, wyniki badań paleośrodowiskowych, wyniki analiz specjalistycznych, a także partie dotyczące analizy kulturowej, uwzględniającej różnorodne aspekty funkcjonowania grodu i osady w Pasymiu.
Grodzisko w Pasymiu ma bogatą historię badań. Pierwsze wykopaliska prowadzono tam w latach 80. XIX wieku, jednak niewiele o nich wiemy. Badania kontynuowano – na dużą skalę – w latach 60. XX wieku. Pomimo że już pierwsze raporty wskazywały na duże znaczenie tego miejsca, nie zostały nigdy opublikowane. W drugiej dekadzie XXI wieku ekipa z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podjęła badania weryfikacyjne, które przyniosły rewelacyjne wyniki. W 2021 roku rozpoczęliśmy projekt „Miejsce, które rodziło władzę. Gród z początków wczesnego średniowiecza w Pasymiu na Pojezierzu Mazurskim”, a jego zwieńczeniem jest prezentowana książka.
Grodzisko znajduje się 2 km na północny-zachód od Pasymia. Leży na zachodnim brzegu półwyspu Ostrów, znajdującego się pomiędzy odnogami jeziora Kalwa. Nazwę „Okrągła Góra” zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi, przypominającemu ścięty stożek. Kompleks osadniczy w Pasymiu tworzyły gród wzniesiony na pagórku, będącym najwyższą kulminacją półwyspu, oraz osada usytuowana u jego podnóża, po stronie południowej i wschodniej.
Okrągła Góra była zasiedlana kilkakrotnie. Największa intensywność osadnictwa przypadała jednak na wczesną epokę żelaza i wiązała się ze społecznościami kultury kurhanów zachodniobałtyjskich (750–0 p.n.e.) oraz na starszy odcinek wczesnego średniowiecza (700–850 n.e.).
W trakcie badań natrafiono także na zespół krzemieni i siekierkę kamienną, które można łączyć z epoką kamienia. Jednak ponieważ odkryto je poza pierwotnym kontekstem, trudno określić, jaki charakter miała obecność w tym miejscu społeczności epoki kamienia.
Wiele wskazuje, że Okrągła Góra to osiedle obronne kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Z tego okresu pochodzą palisady na stoku wschodnim, a być może również niektóre fosy. Jednak nie da się zrekonstruować zagospodarowania majdanu, bo budynki uległy zniszczeniu. Zachowały się jedynie nieliczne jamy śmietniskowe, wypełnione ułamkami naczyń i kośćmi. W znacznie lepiej zachowały się pozostałości osady, znajdującej się u podnóża grodziska, w niższych partiach stoków Okrągłej Góry. Lokalizacja osady podgrodowej lub strefy gospodarczej w sąsiedztwie osiedli wysoczyznowych ma swoje odpowiedniki w innych regionach Warmii i Mazur.
Początki zasiedlenia Okrągłej Góry we wczesnym średniowieczu przypadały na drugą połowę VII wieku. Niektóre z odkrytych zabytków wskazują niezbicie na to, że ich wytwórcy to społeczności grupy olsztyńskiej. Prawdopodobnie materiały związane ze schyłkowym okresem funkcjonowania grupy olsztyńskiej oraz z początkami okresu wczesnośredniowiecznego stanowią jedną całość.
Wszelkie dostępne przesłanki dowodzą, że grodzisko w Pasymiu to jedyne stanowisko tego typu na Pojezierzu Mazurskim o tak wczesnej chronologii. Warto podkreślić, że początki grodu można synchronizować z czasem funkcjonowania najstarszych grodów wczesnosłowiańskich, które nazywa się czasem „miejscami, które rodzą władzę”.
Kompleks osadniczy tworzył gród wzniesiony na pagórku oraz osada usytuowana u jego podnóża, po stronie południowej i wschodniej. Fortyfikacje grodu rozciągały się na długości 36 m. Składały się na nie takie urządzenia warowne jak wał, platforma z brukiem kamiennym oraz cztery suche fosy. Rozmiary plateau grodziska wynoszą 46×35 m. Na uwagę zasługują relikty zabudowy grodu w postaci sześciu budynków o charakterze mieszkalnym, które zajmowały strefę krawędziową. Na środku majdanu nie okryto większych budynków – zapewne znajdował się tam plac wykorzystywany do celów publicznych.
W późnym okresie wędrówek ludów na tych obszarach osadnictwo miało charakter otwarty, a osady lokowano najczęściej w pobliżu jezior na relatywnie niewielkich wzgórzach. Również w początkach wczesnego średniowiecza osiedla nieobronne stanowiły główny elementem struktury osadniczej. W związku z tym pojawienie się idei grodu w kręgu zachodniobałtyjskim jest intrygującym zjawiskiem.
W VI–VII wieku w międzyrzeczu Wisły, Dniepru i Dźwiny powstała grupa grodów, w których można się doszukiwać inspiracji dla omawianego założenia z Pasymia. Marek Dulinicz określał je „miejscami, które rodzą władzę”. Były to ośrodki o ponadlokalnym charakterze. Dulinicz zdefiniował wspólne cechy tych miejsc. Należą do nich:
- geneza sięgająca początków wczesnego średniowiecza (VI–VII wiek),
- położenie w miejscach wybitnie wyróżniających się na tle otoczenia,
- charakterystyczne rozplanowanie wnętrza założenia,
- występowanie wielu zabytków obcej proweniencji,
- zbiór zabytków wskazujących na preferowanie konkretnych zajęć przez ludność,
- obecność przepalonych szczątków ludzkich w nawarstwieniach kulturowych.
Grodzisko w Pasymiu spełnia w zasadzie wszystkie z tych kryteriów.
Wszystko wskazuje, że gród w Pasymiu to centralny punkt w przestrzeni osadniczej i społecznej wspólnoty zamieszkującej rejon południowo-zachodniej części Pojezierza Mazurskiego. Był głównym punktem topografii i geografii społecznej, a dla lokalnych społeczności był niewątpliwie realizacją axis mundi.
Artykuł ten można bezpłatnie przedrukować ze zdjęciami, z podaniem źródła
Autor:
Sławomir Wadyl – archeolog zatrudniony na Wydziale Archeologii UW. Zajmuje się okresem wczesnośredniowiecznym Pomorza i dawnych ziem pruskich.
Redakcja: J.M.C.
Korekta: A.J.