“Cudze chwalicie…” 8 wykładów na Nowe Tysiąclecie

Nowe odkrycia archeologiczne pobudzają zbiorową wyobraźnię, a czasem nawet wywołują sensację – i to nie tylko naukową. Nie wszystkie jednak odkrycia rzeczywiście wzbogacają naszą wiedzę, na przykład na temat antyku, i zmienią dotychczasowe ustalenia. Wbrew pozorom, to te mniej wytworne budowle, czy też skromnie wyglądające zabytki w znacznie większym stopniu przyczyniają się do rozwoju nauki niż niektóre antyczne dzieła sztuki czy rzemiosła.

Wykład skupiał się na odkryciach dokonanych przez zespół Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej, prowadzący badania antycznej kultury klasycznej na wielu stanowiskach archeologicznych. Pokazano, jak prace prowadzone na obszarze archeologicznej terra incognita – w Bułgarii, Czarnogórze i Albanii – doprowadziły do weryfikacji wielu naukowych hipotez. To opowieść o budowlach i zabytkach, których badanie i analiza doprowadziły do istotnych nowych odkryć będących naszym nowym wkładem do ogólnoświatowej wiedzy o antyku.

Prof. Piotr Dyczek jest autorem parunastu książek i 200 artykułów naukowych. Pełni funkcje dyrektora Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, członka Rady Naukowej Dyscypliny Archeologia i przewodniczącego komisji ds. przewodów doktorskich na Wydziale Archeologii, kierownika Katedry Archeologii Klasycznej.

“8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”, czyli cykl wykładów Uniwersytetu Warszawskiego o charakterze popularno-naukowym.

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *