W listopadzie 2022 r. Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił nowy program AZP+. W ramach wdrażania programu NID przygotował liczne szkolenia z nieinwazyjnego zarządzania dziedzictwem, m.in. z użycia fotografii lotniczej w archeologii.
Czym jest jednak archeologia lotnicza? Czy zajmuje się odkopywaniem wraków samolotów? A może poszukiwanie starożytnych maszyn latających?Naszym czytelnikom przypominamy krótki film wprowadzający widza w świat jednej z najbardziej niezwykłych metod odkrywania przeszłości: “Czy leci z nami archeolog?”
O archeologii lotniczej opowiedzą Wam specjaliści z tej dziedziny: profesor Włodzimierz Rączkowski i pilot-archeolog Krzysztof Wieczorek, wielokrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym. Czy archeologia lotnicza faktycznie wspiera badanie przeszłości i ochronę zabytków? Kto może zostać odkrywcą? Zapraszamy do oglądania! Dzięki nowoczesnej technologii, archeologia lotnicza pozwala każdemu zostać odkrywcą. Łatwo dziś wzbić się w powietrze i zrobić zdjęcia, w razie lęku wysokości, można w powietrze wysłać sam aparat, lub oglądać gotowe zobrazowania satelitarne Ziemi bez wychodzenia z domu. Każdy może spróbować swoich sił w fotografii lotniczej i poszukiwaniu na zdjęciach zabytków archeologicznych.
Film został zrealizowany bez instytucjonalnego wsparcia finansowego. Był realizowany w latach 2010-2014 przez dwóch pasjonatów archeologii lotniczej: Stanisława Maksymowicza i Piotra Wronieckiego. Nie powstałby też bez dobrej woli i wsparcia wielu osób – przede wszystkim bohaterów filmu.