Twierdza legionowa NOVAE

Novae to stanowisko archeologiczne położone na prawym brzegu Dunaju w dzisiejszej północnej Bułgarii, na wschód od współczesnego miasta Svishtov. Miejsce słynie z parku pamięci poświęconego wydarzeniom z 1877 roku, ale także z rzymskiej twierdzy legionowej i późnorzymskiego miasta.

Ekspedycja Wydziału Archeologii UW przygotowała właśnie film prezentujący zaplecze swoich prac oraz aktualne wyniki badań.

Komputerowa rekonstrukcja budynku komendantury rzymskiego obozu legionowego w Novae © J. Kaniszewski
Komputerowa rekonstrukcja budynku komendantury rzymskiego obozu legionowego w Novae
© J. Kaniszewski

Twierdzy legionowej (castra) w Novae towarzyszyła osada cywilna (canabae). W pewnej odległości od obozu wyrosła kolejna osada (vicus), która zapewne była związana gospodarczo i społecznie z Novae.

W okresie późnorzymskim twierdza przekształciła się w miasto wojskowo-cywilne, które z czasem zostało otoczone nową, wschodnią linią murów. W takiej formie Novae istniało do początku VII wieku naszej ery.

Polsko-bułgarskie badania archeologiczne w rzymskim obozie legionowym Novae prowadzone są od 1960 roku, a zatem są najdłużej regularnie prowadzonymi wykopaliskami poza granicami Polski.

Ekspedycja Wydziału Archeologii UW jest jedną z czterech ekspedycji pracujących obecnie na tym stanowisku. Przez wiele lat kierownikiem zespołu badawczego był profesor Tadeusz Sarnowski.

Aktualnie kieruje nim dr hab. Agnieszka Tomas. W skład zespołu wchodzą doktoranci UW oraz specjaliści, głównie z Wydziału Archeologii UW.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat Zespół badał m.in. sztab legionu I Italskiego, fortyfikacje oraz nekropolę wschodnią i późnoantyczny aneks. Zespół prowadził zarówno badania wykopaliskowe, jak i nieinwazyjne w okolicach twierdzy.

Film dokumentalny przedstawiający badania Ekspedycji Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zrealizowany w ramach Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych” Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na UW.

Realizacja: Reżyseria/video/montaż: Arkadiusz Seta

Podziękowania i pomoc FX: Radosław Krawczyk

Wykorzystano zdjęcia i filmy uczestników badań

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *