Starożytna globalizacja i port w Berenike

Zapraszamy na wywiad o starożytnej globalizacji oraz starożytnych szlakach handlowych. Z dr Markiem Woźniakiem, między innymi także o starożytnym porcie w Berenike, rozmawia portal The Human Story.

Ruiny starożytnego miasta Berenike
il. J. R.Wellsted, 1838, Domena Publiczna

W wywiadzie dowiecie się między innymi: Dlaczego obecna globalizacja nie jest zjawiskiem unikalnym? Periploiki – przewodniki żeglarzy. Zhellenizowani egipscy kupcy i czym handlowano? Sokotra i aloes oraz Hadramaut i kadzidło.

Ponad to wspominane są również politeizm w Arabii Południowej, metodologia archeologii, czyli jak identyfikuje i datuje się artefakty?

O Berenike, jako dowodzie na globalizację w czasach hellenistycznych (łupiny kokosów), istniejącym systemie paragiełdowy Czerwonomorza, buddzie nad Morzem Czerwonym, istniejącym w mięscie politeizmie oraz upadku Berenike.

Ponad to, wywiad porusza także takie kwestie, jak co jest archeologicznie atrakcyjne dla współczesnych Egipcjan? Archeologia mniej totemiczna a bardziej antropocentryczna. Czy znajomość historii szlaków może wspomóc współczesny handel? Z czego tak naprawdę żyje polski archeolog?

I oczywiście, nieśmiertelne pytanie: Czy warto studiować archeologię?

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *