Nie tylko Göbeklitepe

Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Republiki Turcji, Uniwersytet Warszawski oraz Agencja Promocji i Rozwoju Turystyki Turcji zorganizują 19 kwietnia 2023 r. na Uniwersytecie Warszawskim seminarium archeologiczne i wystawę fotograficzną zatytułowaną „The land of great transformation”. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na niedawne wykopaliska archeologiczne na proto-neolitycznych stanowiskach archeologicznych w regionie Şanlıurfa, dostarczające dowodów na to, że słynne kamienne konstrukcje w Göbeklitepe nie były wyjątkowe, ale typowe dla okresu formowania się społeczeństw rolniczych.

Źródło: Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Republiki Turcji


Şanlıurfa Neolithic Research Project znany jako „Taş Tepeler” obejmuje kompleksowe badania archeologiczne na ośmiu stanowiskach w południowo-wschodniej Turcji: Göbeklitepe, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç, Çakmaktepe, Harbetsuvan, Sefertepe i Yeni Mahalle. Stanowiska te datowane są na okres, w którym ludzie rozpoczęli osiadły tryb życia ok. 12 000 lat temu.

Osiadły tryb życia przynosi wiele nowych zmian społecznych i technologicznych. W tym okresie położono podwaliny pod dynamikę społeczną i rozwój gospodarczy, który doprowadził nas do teraźniejszości. Projekt pokazuje, że ludzie tego okresu stworzyli wspaniałe budowle architektoniczne i osiągnęli wysoki poziom sztuki oraz zaawansowaną technologię. Archeolodzy uważają, że monumentalne budowle służyły jako miejsca spotkań, w których ludzie gromadzili się i praktykowali rytuały, aby podtrzymać swoje tradycje. Uczestnicy projektu są przekonani, że w regionie Şanlıurfa znajduje się wiele stanowisk podobnych do Göbeklitepe, datowanych na wczesne fazy neolitu. Dlatego nowe badania zostaną zainicjowane w innych miejscach w regionie, takich jak Ayanlar, Mendik, Yoğunburç, Kurttepesi i Taşlıtepe.

Karahantepe to miejsce z ponad 250 megalitycznymi blokami w kształcie litery T, podobnymi do tych w Göbeklitepe, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najnowsze znaleziska z Karahantepe są prezentowane na wystawie „Karahantepe i neolityczni ludzie” w Muzeum Archeologicznym w Şanlıurfa. Archeolodzy uważają, że znaleziska z tych miejsc dostarczą interesujących informacji na temat ludzi z czasów prehistorycznych oraz ich codziennego życia i rytuałów.

Seminarium w dniu 19 kwietnia 2023 r. odbędzie się w godzinach 11:00-13:00 na Uniwersytecie Warszawskim (Sala Kolumnowa w budynku Wydziału Historii – nr 7 na mapie), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa. Wstęp wolny.

Program

11:00-11.15 Otwarcie

11:15-12.00 The Taş Tepeler project and new discoveries in Karahantepe
Prof. Necmi Karul
Dyrektor Archeologii Prehistorycznej na Uniwersytecie w Stambule

12:00-12.45 Karahantepe and Çatalhöyük: Exploring some similarities
Prof. Arkadiusz Marciniak
Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

13:00-13:30 Otwarcie wystawy fotograficznej dotyczącej Karahantepe (Stara Biblioteka)

13:30-14:00 Bufet (Stara Biblioteka – nr 9 na mapie)

Abstrakty (w języku angielskim) można znaleźć tutaj.

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *