ARCHEO to seria książek popularnonaukowych, która otwiera przed czytelnikami drzwi do fascynującego świata archeologii. Pierwszym tomem tej nowej serii jest książka dra Piotra Kołodziejczyka “Tam, gdzie mieszka wiatr. Archeologiczne zagadki Bliskiego Wschodu”. Autor, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu, a także prowadzi podcast “Poza kontekstem”.
Każdy tom książki z serii ARCHEO będzie opisywał wykopaliska prowadzone w Polsce i na całym świecie – począwszy od basenu Morza Śródziemnego przez Bliski Wschód, Europę, Afrykę i Azję aż po obie Ameryki – ale przede
wszystkim przedstawiał bogate historie o dawnych
społeczeństwach, ich kulturze, wierzeniach oraz codziennym życiu.
ARCHEO odsłoni przed czytelnikami sekrety literatury i sztuki, wyjaśni
mechanizmy migracji, rozkwitu i upadku cywilizacji, a także zapozna z wynalazkami, które na zawsze zmieniły oblicze świata.
Autorzy, wykorzystując najnowsze technologie cyfrowe oraz narzędzia do digitalizacji, prezentują czytelnikom nowoczesne oblicze archeologii. Rozwiązują tajemnice, które od lat nurtują badaczy, jednocześnie podejmując istotne kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Dzięki tej serii dowiesz się, jak archeolodzy współpracują z lokalnymi społecznościami oraz z jakimi wyzwaniami mierzy się świat w kwestii zagrabionych dzieł sztuki. Odkryjesz również, jak zaawansowana była wiedza matematyczna i astronomiczna dawnych uczonych, oraz
przekonasz się, że wiele współczesnych udogodnień ma swoje źródło w odległej przeszłości.
Serię otwiera książka Piotra Kołodziejczyka “Tam, gdzie
mieszka wiatr. Archeologiczne zagadki Bliskiego Wschodu”. To fascynująca opowieść, dzięki której czytelnicy dowiedzą się, kim byli pierwsi rolnicy i jak ich innowacje zmieniły oblicze świata. Autor omawia wpływ starożytnych miast na rozwój współczesnej edukacji i opowiada o tym jak wyglądał globalny
handel w dawnych czasach. Razem z autorem wędrujemy po drogach i bezdrożach Bliskiego Wschodu, szukając odpowiedzi na pytanie, kim byli twórcy kultury. Z wnikliwością przyglądamy się krzemiennym sierpom, hetyckim mieczom i monumentalnym grobowcom, by rozwiązać zagadkę rozkwitu i zmierzchu cywilizacji, które ukształtowały współczesny świat.
Badając historie Sumerów, Babilończyków czy Fenicjan, możemy dostrzec nieprzerwany łańcuch ludzkiej kreatywności, z którego zrodziły się nieodłączne elementy społeczeństw: pismo, władza i religia.