Grimfrost to szwedzka firma założona w 2014 roku, którą można by określić jako „przedsiębiorstwo rekonstruktorskie”. Zajmują się tworzeniem replik przedmiotów z okresu wikińskiego, ale także oferują rękodzieło inspirowane słynnymi mieszkańcami półwyspu Skandynawskiego. Ich produkty można docierały do aktorów w takich hitowych produkcjach jak „Gra o tron” czy „Wikingowie”. Misja Grimfrost to także promocja dziedzictwa i popularyzacja merytorycznej wiedzy o okresie wikińskim (a także wcześniejszych epokach!). W ramach swojej działalności w kwietniu tego roku opublikowali pierwszy odcinek podcastu „Grimfrost Podcast”. Zapraszani goście jak i świetnie zaplanowane scenariusze odcinków skutkują tym, że produkcja Grimfrost charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem jakościowym i merytorycznym. W związku z tym jako redakcja Archeowieści możemy z czystym sumieniem polecić przesłuchanie dotychczasowych odcinków podcastu!
W pierwszym odcinku podcastu gospodarz programu gościł Einara Selvika, założyciela znanego zespołu Wardruna. W inauguracyjnym rozdziale podcastu muzyk opowiada o początku swojej inspiracji kulturą nordyjską i rozwoju kariery arystycznej.
W drugim odcinku profesor na wydziale języków Skandynawskich Uniwersytetu w Uppsala Henrik Williams opowiada o swojej pracy badawczej nad alfabetem runicznym. W trakcie tego odcinka usłyszymy nie tylko o kulisach i trudnościach pracy runologa, szczegółach odczytania kamienia runiczny z Rök, ale także dowiemy się więcej o kontrowersyjnych „kamieniach runicznych” odkrywanych w Stanach Zjednoczonych…
Trzeci odcinek podcastu zabierze nas w świat rekonstruktorów. Gościem tego odcinka był Faravid Svalfors af Ugglas, scenarzysta, producent filmowy, rekonstruktor wikingów, artysta, rzemieślnik pracujący także na co dzień przy obiektach światowego dziedzictwa w Birka i Hovgården.
W czwartym odcinku podcastu posłuchamy rozmowy z Charlotte Hedenstierna-Jonson, archeolożką z Uniwersytetu w Uppsala, zajmującą się okresem Wikińskim.
Jeszcze raz gorąco polecamy opublikowane dotychczas odcinki i zachęcamy do subskrybowania profilu Grimfrost podcast na waszych ulubionych platformach streamingowych!