Projekt Ptolemejskie Pathyris, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (program Polonez Bis 2, numer grantu 2022/45/P/HS3/01807), ma na celu rekonstrukcję, w oparciu o dane archiwalne, papirologiczne i geoprzestrzenne, układu urbanistycznego i architektury mieszkalnej miasta Pathyris, położonego około 30 km na południowy zachód od Luksoru, w mikroregionie Gebelein.
Na stanowisku tym odkryto bogaty zbiór papirusów, ostrakonów i drewnianych tabliczek zapisanych po grecku i w demotyce (starożytne egipskie pismo używane od VII wieku p.n.e. do V wieku n.e.). Do tej pory opublikowano około 1300 dokumentów, a wiele archiwów rodzinnych zostało szczegółowo przebadanych, dostarczając unikalnego wglądu w różne społeczno-ekonomiczne aspekty życia społeczeństwa ptolemejskiego.
Jednak Pathyris wciąż skrywa wiele tajemnic, a ich odkrycie wymaga analizy niepublikowanych dokumentów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje archiwum świątynne, które wciąż pozostaje słabo zbadane. Obecnie jest ono rozproszone między różne kolekcje, przede wszystkim w Kairze, Turynie, Heidelbergu, Berlinie, Londynie i Paryżu. Archiwum składa się z kilkuset dokumentów, choć wiele z nich zachowało się jedynie we fragmentach.
Pochodzą one z świątyni bogini Hathor, głównego bóstwa miasta. Świątynia ta, o długiej historii sięgającej okresu sprzed panowania Ptolemeuszy, znajdowała się na szczycie Wschodniego Wzórza Gebelein, w południowej dzielnicy miasta. Wykopaliska przeprowadzone w 1891 roku, a także mniej więcej równoczesne nielegalne poszukiwania, doprowadziły do odkrycia bogatego materiału, który – mimo upływu ponad 100 lat – pozostaje niewystarczająco zbadany. Większość tekstów w archiwum ma charakter ekonomiczny i administracyjny, choć niektóre zawierają również treści literackie i religijne.
Edycja i analiza tego bogatego, lecz fragmentarycznie zachowanego materiału, realizowana w ramach projektu profesora Joachima Quacka, pozwoli na lepsze zrozumienie funkcjonowania świątyni i życia w Pathyris.
Chcesz dowiedzieć się więcej o archiwum świątynnym z Gebelein?
Zapraszamy na otwarty wykład prof. Joachima Quacka, który odbędzie się 18 lutego o godzinie 13:00 (CET).
Miejsce: Sala Majewskiego, Polska Akademia Nauk (3 piętro), ul. Nowy Świat 72, Warszawa
Online: MS Teams
Aby otrzymać link do spotkania, prosimy o kontakt mailowy: lukasz.mikolaj.suski@gmail.com