Tej drogi nigdy nie było – rysunkowa adaptacja Eposu o Gilgameszu

Wystawa „Tej drogi nigdy nie było – rysunkowa adaptacja Eposu o Gilgameszu to kolejna odsłona projektu Mai Starakiewicz i Marcina Mleczaka, który swoją cyfrową premierę miał w 2020 roku.

Od 19 marca 2022 roku, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie zobaczymy rysunki ilustrujące wybrane wątki opowieści o legendarnym królu oraz  towarzyszące im, wskazane przez Marcina Mleczaka cytaty z parafrazy starożytnego tekstu, na wystawie czasowej, trwającej do maja.

Dlaczego jeden z najstarszych zabytków literatury miałby interesować człowieka żyjącego w XXI wieku? Czy mamy coś wspólnego z na poły historycznym, na poły mitologicznym władcą sumeryjskiego miasta Uruk? Intrygujące ilustracje Mai Starakiewicz, zestawione z napisaną przez Marcina Mleczaka współczesnym językiem opowieścią, pozwalają nam poznać historię Gilgamesza na nowo, a w bohaterach eposu odkryć samych siebie. Słowo i obraz dopełniają się tu wzajemnie, tworząc jedyną w swoim rodzaju literacko-wizualną opowieść.

Gilgamesz i Enkidu zabijający Humbabę w Lesie Cedrowym
Gilgamesz i Enkidu zabijający Humbabę w Lesie Cedrowym
Vorderasiatisches Museum, Berlin, Niemcy
© Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)
Opublikowano na licencji CC BY-NC-SA 4.0, via Wikipedia Commons

Władca Uruk po śmierci najlepszego przyjaciela Enkidu wyrusza w wędrówkę w poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności. Chociaż bohaterowi ostatecznie nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu, sekret szczęścia i spełnienia niespodziewanie wyjawia mu karczmarka Siduri, sugerując cieszyć się każdą chwilą, być „tu i teraz”. Oprócz procesu metamorfozy Gilgamesza, w eposie odnajdziemy m.in. odwieczny, a zarazem niezwykle aktualny problem konfliktu kultury z naturą oraz motyw miłości, przyjaźni, walki i zemsty.

Awers. Gliniana tabliczka. Historia Gilgamesza i Agi. Okres starobabiloński, 2003-1595 p.n.e. Kup
Historia Gilgamesza i Agi. Okres starobabiloński, 2003-1595 p.n.e. Awers glinianej tabliczki
Sulaymaniyah Museum
© Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)
Opublikowano na licencji CC BY-NC-SA 4.0, via Wikipedia Commons

Na wystawie, obok grafik i fragmentów tekstu, znajdują się również tajemnicze, niewielkie obiekty, przypominające abstrakcyjne kształty pojawiające się na niektórych z ilustracji. To kamienie graniczne inspirowane antycznymi hermami – drogowskazy znaczące przejścia do kolejnych etapów historii Gilgamesza. Można je traktować jako wizualne klucze do zrozumienia opowieści o wewnętrznej przemianie bohatera, a także symbol próby przekroczenia granicy pomiędzy życiem a śmiercią.

Wystawa czynna od 19 marca do 1 maja w godzinach otwarcia Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Materiały prasowe Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Agnieszka Cieślak

Maja Starakiewicz – projektantka, ilustratorka, autorka tekstów o kulturze wizualnej, m.in. książki „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce ” (w opracowaniu graficznym Jakuba Woynarowskiego). Interesuje się przekładem literatury na formy wizualne oraz zastosowaniem narzędzi graficznych w nauce. Pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie i na Wydziale Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

www.gilgamesz.com.pl

Marcin Mleczak – tekst „Tej drogi nigdy nie było”, współpraca przy adaptacji Eposu

Agnieszka Jarosik – kuratorka wystawy
Agnieszka Cieślak – teksty do wystawy
Damian Nowak – identyfikacja wizualna

Wystawa została sfinansowana z grantu przyznanego przez Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Artykuł ten można bezpłatnie przedrukować, z częścią zdjęć, z podaniem źródła

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *