Jak naukowcy badają dawne pożary? W niedawno opublikowany podcaście „Rozmowy na koniec świata” rozmawiano na temat dzisiejszych badań nad pożarami, które miały miejsce w odległej przeszłości, np. w epoce brązu, odpowiadając na pytania:
Ogień jako wielki, nieokiełznany żywioł, a jednocześnie przyjaciel człowieka. Do czego ludzie wykorzystywali ogień w pradziejach i jak sobie z nim radzili, jak go ujarzmiali, jak go rozpalali?
Ogień jako broń np. podpalanie oraz stosowanie płonących strzał wyrzucanych przez machiny miotające, grecki ogień itd.
Jak badamy pożary w tak odległej przeszłości, jakie dane dostają do ręki archeolodzy?
O czym mówią nam ślady dawnych pożarów?
Jak odtwarzamy dawne pożary – jak prowadzi się eksperymenty dotyczące pożarów?
Co dzieje się z różnymi materiałami pod wpływem pożaru – ile zostawało z dawnego domu czy zagrody po pożarze?
Czy w kulturze, wierzeniach, zwyczajach społeczności pradziejowych ogień odgrywał ważną rolę? Czy był przyjacielem czy raczej się go bano?
Rozmowa przeprowadzona została z Janem Ledwoniem, archeologiem ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rozmowie pojawiają się wątki związane z odkryciem ognia przez człowieka, sposobami jego ujarzmiania i tragediami, których ślady odnajdują dziś archeolodzy.
Rozmowy na koniec świata popularno-naukowy podcast o przeszłości i nauce, rozmowy z naukowcami i ludźmi kultury, a także z pasjonatami historii, poświęcone rożnym aspektom ludzkiej kultury, w czasach spokoju i zagrożenia. Autor zaprasza do namysłu nad ludzką naturą i naszymi relacjami z otaczającym nas światem. Zgłębiając w historię mniej lub bardziej odległych w czasie wydarzeń, rozmówcy zastanawiają się nad tym jacy jesteśmy dzisiaj i jak zachowujemy się w czasach dobrobytu i pokoju, ale także w momentach katastrof i zagrożeń, a także jakie są stałe i powtarzające się elementy naszej kultury. Być może wspólnie czegoś się nauczymy lub zrozumiemy, że większość zjawisk, które nas otaczają znana jest ludzkości od dawna.
Autorem podcastu jest Dr Piotr Kołodziejczyk, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rozmowy na koniec świata znajdziesz też na Facebooku oraz Spotify
Na podstawie materiałów promujących podcast Rozmowy na koniec świata: „Jak piroman z archeologiem. Jak badano bardzo dawne pożary” z 7.02.2022