Gród w Grzybowie, ulokowany między Gnieznem a Gieczem, powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie X w. Pierwsze badania tego kompleksu odbyły się jeszcze w XIX wieku, a następnie w okresie międzywojennym. Do badań archeologicznych grodziska powrócono w 1989 roku, które trwały do 2007 roku.
Aktualnie, w ramach najnowszych badań grodziska realizowane prace z zakresu archeologii, historii, geofizyki, geologii, archeozoologii czy też archeobotaniki, W celu lepszego rozpoznania kompleksu osadniczego towarzyszącemu grodzisku przebadano w sposób nieinwazyjny majdan grodziska.
W ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Marcin Danielewski, kierownik badań, opowiada o najnowsze odkrycia i ustalenia dotyczące tego ośrodka grodowego:
Wystąpienie miało na celu popularyzację wyników badań archeologicznych realizowanych na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Grzybowie. Film powstał w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Kierownikiem projektu dr hab. Marcin Danielewski, archeolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Więcej o projekcie badań grodu w Grzybowie można przeczytać także na stronie Wydział Archeologii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Z kolei Rezerwat Archeologiczny zlokalizowany przy stanowisku można śledzić na Facebooku.