Historia jest jak lustro – możemy dojrzeć w niej nie tylko odbicie minionych czasów, ale również spojrzeć krytycznie na dzieje, które ukształtowały nasze dzisiaj. Film „Gród nad jeziorem” (2023) w reżyserii M. Gniadka-Zielińskiego wydaje się być kolejnym historycznym zwierciadłem o takim właśnie refleksyjnym potencjale. Dlaczego? Poprzez dzieje pradziejowego grodu kultury łużyckiej, wprowadza nas w burzliwe początki XX wieku, które pełne były sporów dotyczących przynależności, tożsamości i dziedzictwa. Ukazuje realia, w jakich przyszło funkcjonować młodej dyscyplinie akademickiej jaką była wówczas archeologia. Z jakim przesłaniem?
W dniu 20 stycznia 2025 roku o godzinie 15:00 Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w prawdziwe kino i miejsce podróży do 1933 roku, kiedy to w niewielkiej miejscowości Biskupin dokonano odkrycia, które poruszyło zarówno świat nauki, jak i polityki. To tam, wśród jezior i lasów, profesor Józef Kostrzewski wraz ze swoim zespołem rozpoczął badania grodu, którego wiek oraz znaczenie rzuciły nowe światło na pradzieje ziem polskich.
Jednak film Gniadka-Zielińskiego nie zatrzymuje się na archeologii jako nauce – sięga głębiej, ukazując, jak spory o tożsamość kulturową i historyczną potrafią stać się narzędziem politycznych gier. Przez archiwalne nagrania, fotografie i wypowiedzi współczesnych historyków oraz archeologów, dokument maluje szeroką panoramę epoki, w której nauka stawała się elementem dyplomatycznej i propagandowej walki.
W imieniu twórców zapraszamy serdecznie na ten wyjątkowy pokaz, który stanowi okazję nie tylko do poznania dziejów Biskupina, ale również jego odkrywcy i kulturowo-społecznego kontekstu tego wyjątkowego odkrycia. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja.
Wstęp jest bezpłatny.
Kiedy: 20.01.2025, godz. 15:00
Gdzie: Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, sala 2.10
O filmie:
Gród nad jeziorem (2023), reż. M.Gniadek-Zieliński
Film dokumentalny przedstawiający przez pryzmat odkrycia grodu kultury łużyckiej w Biskupinie (1933 r.) historię sporu politycznego między Polską i Niemcami wokół przynależności etnohistorycznej ziem ówczesnego państwa polskiego, a także przybliżający sylwetkę profesora Józefa Kostrzewskiego, odkrywcy grodu. W filmie biorą udział historycy i archeolodzy, którzy prezentują szerokie tło społeczno-polityczne w jakim funkcjonowała archeologia początku XX w., a także równie szerokie tło jej wagi dla problematyki relacji polsko-niemieckich w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W filmie wykorzystano między innymi wypowiedzi i nagrania archiwalne Józefa Kostrzewskiego, a także materiały i fotografie ze zbiorów między innymi Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Polskiej Akademii Nauk, Bundesarchiv, Narodowego instytutu Audiowizualnego, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego i innych.
Film został zrealizowany w ramach projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu” (grant „Nauka dla Społeczeństwa”, https://polskosc.edu.pl/ ) i stanowi jego komponent „archeologiczny”.
Dołącz do wydarzenia na FB, by być na bieżąco z informacjami dotyczącymi warszawskiego pokazu:
https://www.facebook.com/events/1497534427579375/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A%5B%5D%7D