Data budowy donżonu lubelskiego zamku

W wyniku datowania metodą C14 węgli drzewnych znalezionych pod fundamentami donżonu lubelskiego zamku ustalono datę jego budowy.

Donżon w lubelskim zamku © J.M.Chyla, zdjęcie na licencji CC BY 2.0
Donżon w lubelskim zamku
© J.M.Chyla, zdjęcie na licencji CC BY 2.0

Lubelskie wzgórze zamkowe wciąż odkrywa swoje tajemnice i zaskakuje. Archeolodzy prowadzący w 2019 roku badania wykopaliskowe w trakcie remontu zamku lubelskiego podzielili się najnowszymi wynikami badań specjalistycznych. Badania kilkunastu próbek organicznych pobranych w trakcie wspomnianych badań wykonano na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ich autorem jest prof. dr hab. Marek Krąpiec.

W wyniku datowania metodą C14 węgli drzewnych z warstwy archeologicznej, znajdującej się bezpośrednio pod fundamentami donżonu, otrzymano datę 1210 r., co z dokładnością do kilkunastu lat pozwala określić moment powstania tej budowli. Jest to nieco wcześniejsza data niż do tej pory sądzono. Interdyscyplinarne badania będą trwały.

Romańska wieża zamkowa (donżon) to jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyznie. Powstała, jako budowla obronno-mieszkalna i stanowiła część wcześniejszego grodu kasztelańskiego. Wzniesiona została przy południowym zboczu wzgórza. Posiada trzy kondygnacje nadziemne, a grubość jej muru sięga do 3,4 m. Wewnątrz budowli biegnie spiralna klatka schodowa. Dolne partie muru wieży wzniesione zostały z łamanego wapienia, a wyższe z cegły. W XIX wieku, w czasie budowy gmachu przeznaczonego na więzienie, wieża znalazła się w obrębie jego murów. Z tego okresu pochodzi wieńczący ją krenelaż. Ciekawym elementem architektonicznym donżonu jest zachowane na trzeciej kondygnacji romańskie okno biforyjne.

Donżon, w tle kaplica Trójcy Świętej © J.M.Chyla, zdjęcie na licencji CC By 2.0
Donżon, w tle kaplica Trójcy Świętej
© J.M.Chyla, zdjęcie na licencji CC BY 2.0

Źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie

Red. J.M.C

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *