Czwarte spotkanie archeologów podwodnych w Warszawie

Mimo bezwzględnej epidemii, która utrudnia archeologom wyjazdy terenowe i konferencyjne, jesienne spotkanie archeologów podwodnych w Warszawie jest już potwierdzone!

Archeowieści objęły nad wydarzeniem patronat medialny.

Plakat 4th Warsaw Seminar on Underwater Archaeology (fot. Jacek Twardowski, grafika: Jerzy Nicman)
Plakat 4th Warsaw Seminar on Underwater Archaeology
fot. J. Twardowski, proj. J. Nicman

Warsaw Seminar on Underwater Archaeology

Tak jak rozwija się na Uniwersytecie Warszawskim archeologia podwodna, tak i organizowana tu konferencja z tej dziedziny nabiera rozmachu. Pierwsza edycja, wówczas jeszcze pod nazwą Warszawskie Forum Archeologii Podwodnej dla Studentów i Doktorantów (23.04.2014), odbywała się głównie w języku polskim, chociaż gościliśmy także młodych badaczy z Ukrainy. Kolejna
(14–15.01.2017)
była nie tylko dwudniowa, ale także znacznie bardziej różnorodna, chociaż wciąż organizowana z dość ograniczonym „doktoranckim” budżetem. Mimo to, udało się odnieść znaczący sukces! Dopisali goście z wielu stron świata, a dzięki naukowej kurateli doświadczonych naukowców udało się zapewnić naprawdę wysoki poziom spotkania archeologów podwodnych w Warszawie. Ostatnie, trzecie wydarzenie, było już finansowane z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (959/P-DUN/2018), co umożliwiło bardziej profesjonalną organizację. Abstrakty wszystkich wystąpień z 2019 roku, a także galerie fotografii z poprzednich edycji, dostępne są na stronie internetowej „Underwater Expedition” Uniwersytetu Warszawskiego.

Czwarte spotkanie archeologów podwodnych w Warszawie: 18–20 listopada 2021

Po licznych perturbacjach i naradach zadecydowano, że czwarte spotkanie archeologów podwodnych w Warszawie odbędzie się na jesieni, 18–20 listopada 2021. Tym razem także działamy w oparciu o finansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (DNK/SN/464684/202). Chociaż realia pandemiczne nie sprzyjają podróżom, wśród dotąd zgłoszonych mamy nie tylko badaczy z Polski, ale także Grecji, Słowacji, Czech, Wysp Brytyjskich, Słowenii, Włoch, Chorwacji oraz Czarnogóry. A nabór wciąż trwa!

Wizyta uczestników konferencji w Muzeum Nurkowania w Warszawie. Zwiedzanie z Kustosz Kariną Kowalską (fot. Jakub Stępnik)
Wizyta uczestników konferencji w Muzeum Nurkowania w Warszawie. Zwiedzanie z Kustosz Kariną Kowalską
fot. J. Stępnik

Goście Specjalni

Tak jak w przypadku poprzedniej edycji, kiedy odwiedzili nas znamienici goście specjalni: Iván Negueruela Martínez – dyrektor Muzeum Archeologii Podwodnej w Cartagenie, M. Nicolas Caretta z Bornholm Museum oraz Vladas Žulkus z Uniwersytetu w Kłajpedzie, także i tym razem cieszymy się na przybycie znakomitości tej dziedziny nauki. Na razie potwierdzić możemy wykład specjalny badaczki z Moesgaard Museum w Danii, dr Xeni Pauli Jensen, który uświetni panel dotyczący podwodnych i bagiennych stanowisk kultowych, a także wystąpienie gościa z Hiszpanii, dr. Carlosa de Juana, który opowie o wraku Mazarron 2 oraz dr. Dereka Hamiltona z Uniwersytetu w Glasgow (SUERC Radiocarbon Laboratory), który wystąpi z wykładem Living on Water: Scientific Dating and Early Iron Age Dwelling on a Scottish Highland Loch, otwierając panel Water for Living. Więcej niespodzianek wkrótce!

Rejestracja

Mamy ogromną nadzieję, że pandemia nie stanie na drodze kolejnego kapitalnego wydarzenia naukowego na UW i spotkanie archeologów podwodnych w Warszawie dojdzie do skutku, ale jesteśmy przygotowani na przeniesienie się do rzeczywistości wirtualnej. 

Tymczasem, zapraszamy do zgłaszania się do udziału przez formularz Google. „Ostateczny” termin zgłoszeń mija 31 maja 2021, ale w razie chęci zgłoszenia później prosimy o kontakt mailowy: underwaterexpedition@uw.edu.pl. Komitet Organizacyjny z chęcią odpowie na wszystkie pytania!

Warto dodać, że obowiązek zgłoszenia dotyczy także słuchaczy, jeśli tylko chcą wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących i otrzymać materiały konferencyjne, a naprawdę warto! Jak zawsze planujemy ciekawe „dodatki” do paneli wykładów, o których będziemy informować na bieżąco.

Oczywiście, same wykłady są otwarte dla słuchaczy bez dodatkowej opłaty, wówczas nie ma potrzeby się rejestrować!

Konferencja, już tradycyjnie, odbywa się w języku angielskim.

Oprócz strony internetowej, aktualne informacje publikujemy na fanpejdżu Archeologia Podwodna Underwater Expedition Wydział Archeologii UW (gdzie można śledzić także najnowsze wydarzenia z zakresu archeologii podwodnej w Polsce i na świecie) oraz w wydarzeniu 4th Warsaw Seminar on Underwater Archaeology

3rd Warsaw Seminar on Underwater Archaeology (fot. Magdalena Sugalska)
3rd Warsaw Seminar on Underwater Archaeology
fot. M. Sugalska

Dodaj wody i gotowe!

Warto dodać, że ze spotkaniem archeologów podwodnych w Warszawie związana jest także książka, „Archaeology: Just Add Water”, której dwa poprzednie tomy dostępne są do pobrania, zaś nabór artykułów do trzeciego woluminu trwa do końca maja 2021. Więcej informacji ten temat znajduje się na stronie internetowej oraz wydarzeniu na portalu Facebook. Zapraszamy do kontaktu.

 

Autor: Małgorzata Mileszczyk

O Autorze: Małgorzata Mileszczyk – archeolog podwodna, doktorantka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Komitetu Organizacyjnego Warsaw Seminar on Underwater Archaeology

https://uw.academia.edu/Ma%C5%82gorzataMileszczyk

https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Mileszczy

 

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *