W niedzielę 24 listopada świat archeologii zatrzymał się na wieść o śmierci jednego z najwybitniejszych światowych archeologów wszechczasów. W wieku 87 lat zmarł prof. Lord Colin Renfrew (1937-2024), pionier archeologii kognitywnej, badacz prehistorycznych cywilizacji, twórca wielu teorii naukowych oraz prac odnoszących się do metodyki datowania radiowęglowego, paleolingwistyki, archeogenetyki, neuroarcheologii oraz ochrony stanowisk archeologicznych, poinformowała w niedzielę 24 listopada administratorka grupy The Prehistoric Society.
Swoją przygodę z archeologią Sir Renfrew rozpoczął jako trzynastolatek, biorąc udział w badaniach wykopaliskowych na ważnym rzymskim stanowisku w Canterbury, w hrabstwie Kent. Ponowne zetknięcie się z przeszłością nastąpiło jednak dopiero w czasie pobytu na stypendium w Cambridge University, gdzie przyszły profesor wybrał archeologię ponad nauki przyrodnicze, z powodu których tam trafił. Los związał jego późniejsze perypetie z Grecją, gdzie niemal od początku swojej profesjonalnej kariery archeologicznej prowadził badania.
W swoim dorobku Sir Renfrew ma kilka ważnych przyczynków do dyskusji z jednej strony nad genezą kulturowych innowacji, z drugiej początkami Indoeuropejczyków. Jej główną uczestniczką była sławna litewska archeolog, Marija Gimbutas (1921–1994), z którą prowadził nawet badania na greckim stanowisku Sitagroi.
W ostatnich latach piastował stanowisko starszego specjalisty w McDonald Institute for Archaeological Research, którego był również twórcą. Pełnił także ważne role jako członek redakcji najważniejszych czasopism archeologicznych w tym Cambridge Journal of Archaeology.
Rodzinie i przyjaciołom przesyłamy wyrazy najszczerszego współczucia.