Jeżeli są Państwo zainteresowani przesłaniem do nas tekstu prosimy o kontakt mailowy do redakcji oraz o zapoznanie się z zasadami przygotowania postów.
Jeżeli są Państwo zainteresowani przedrukiem naszych wiadomości, prosimy o zapoznanie się z zasadami wykorzystywania treści.
REDAKCJA
-
Julia M. Chyla
Redaktor Naczelny
Autorka postów na blog Archeowieści w latach 2010-2012 . Archeolog, specjalista GIS. Zatrudniona na Wydziale Archeologii UW, w Katedrze Archeologii Ameryk oraz Pracowni Badań Nieinwazyjnych. Prowadzi dydaktykę z zakresu archeologii cyfrowej. Uczestniczyła w badaniach na wielu stanowiskach archeologicznych w Polsce i za granicą m.in. w Peru, Tunezji, Egipcie, Rumunii, Ukrainie, Czechach, Izraelu. W wolnym czasie rozwija pasje podróżniczo-kulinarne, rysownicze, pisarskie i komiksowe.
ORCID
Research Gate
-
Adam Budziszewski
Zastępca Redaktora Naczelnego
Doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie archeologii. Interesuje się prekolumbijskimi społecznościach zamieszkujących zachodni Meksyk oraz pustynne obszary współczesnego pogranicza Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Meksyku, w szczególności pod względem ciałopalnego obrządku pogrzebowego. W wolnym czasie amatorsko zajmuje się ornitologią, i przejeżdża dziesiątki kilometrów na rowerze.
ORCID
Academia
-
Aleksandra Cetwińska
Redaktor, social media, autor
Doktorantka w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się neolitem jako procesem historycznym i jego implikacjami dla zachowań społecznych różnych grup euroazjatyckich. Pasjonuje się historią archeologii, badaniami archeometrycznymi i popularyzacją.
ORCID
Academia
-
Małgorzata Mileszczyk
Redaktorka, autor
Kulturoznawczyni i archeolog podwodna związana z Uniwersytetem Warszawskim. Realizatorka i uczestniczka licznych projektów archeologicznych w Polsce i na świecie, popularyzatorka nauki.
ORCID
Research Gate
-
Konstanty Kowalewski
Ilustrator oprawy graficznej
Fotograf misji Archeologicznej w Mustis w Tunezji. Student Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się obróbką graficzną, montażem i fotografią.
AUTORZY
-
Przemysław Adrian Trześniowski
AutorZ wykształcenia informatyk, majanista, nurek jaskiniowy i instruktor nurkowania technicznego IANTD, jedyny w Polsce jaskiniowy archeolog podwodny. Po kilkunastu latach spędzonych na zarządzaniu wdrożeniami informatycznymi w branży telekomunikacyjnej poświęcił życie eksploracjom i archeologii. Zafascynowany Mezoameryką oraz archeologią Majów, jako niezależny badacz współpracujący z kilkoma ośrodkami naukowymi, uczestniczy w projektach archeologicznych w Meksyku, Gwatemali i Salwadorze, w przeszłości również w Polsce i w Peru (wysokogórska archeologia podwodna: [1], [2] i [3]). Na stałe rezydent Meksyku.
-
Jerzy Oleksiak
AutorCzłonek Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem wydziału Archeologii i katedry Arabistyki i Islamistyki. Jako specjalista ceramolog uczestniczy w wielu misjach archeologicznych w Basenie Morza Śródziemnego i poza nim, takich jak Nea Pafos na Cyprze, Mustis w Tunezji, Berenike nad Morzem Czerwony. Jego głównym polem zainteresowań jest regionalna i dalekodystansowa wymiana ekonomiczna na Bliskim Wschodzie w okresie późnoantycznym i wczesnoislamskim, ekonomia Kalifatu Abbasydzkiego i studia amforologiczne w pierwszym milenium n.e.
-
Arkadiusz Sołtysiak
AutorProfesor w Katedrze Bioarcheologii na Wydziale Archeologii UW i prowadzi liczne badania na Bliskim Wschodzie, m.in. w Syrii, Iranie i Libanie. Pomysłodawca reaktywacji Archeowieści.
ORCID
Research Gate
KOREKTA I OPIEKA TECHNICZNA
-
Stephanie Aulsebrook
Korekta językowa
Adiunkt na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego od 2019 roku, pracownik Katedry Archeologii Egejskiej i Tekstylnej. Specjalizuje się w metaloplastyce Grecji późnej epoki brązu, a szczególnie interesuje ją śledzenie „biografii” poszczególnych obiektów i zrozumienie roli metalu w życiu codziennym.
Academia
-
Miron Bogacki
Opieka techniczna
Fotograf i archeolog zatrudniony na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi tam dydaktykę z zakresu fotografii archeologicznej i dokumentuje fotograficznie zabytki. Zdjęcia wykonuje z ziemi i z powietrza. Od 2005 roku specjalizuje się w wykorzystaniu nisko latających statków powietrznych w badaniach archeologicznych, fotografii i filmie. Sam buduje i konfiguruje sprzęt wykorzystywany w tej dziedzinie. Wykonał i opracował dokumentację fotograficzną i fotogrametryczną na wielu stanowiskach archeologicznych w Polsce i za granicą m. in. w Peru, Libii, Egipcie, Rosji, Białorusi i Ukrainie. Poza archeologią zainteresowany jest fotografią krajobrazową i przyrodniczą. Jego prace można znaleźć m.in. na www.fotostacja.pl i www.fotogrametria.com.pl
-
Agnieszka Janowska
Korekta językowa
Absolwentka łódzkiej archeologii i różnych studiów podyplomowych (ostatnio z redakcji językowej tekstu na Uniwersytecie Warszawskim). Jak dotąd zajmowała się rozmaitymi rzeczami – wiele lat przepracowała w bibliotekach naukowych, od jakiegoś czasu realizuje się jako korektor i redaktor. Praca z tekstami daje jej satysfakcję i stanowi ścieżkę, którą chce podążać dalej. W Archeowieściach z miłości do starej i nowej pasji.
LinkedIn
-
Barbara Majchrzak
Tłumacz
Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, a także biotechnologii. Od ponad 10 lat współpracuje z kilkoma instytucjami, dla których tłumaczy artykuły, książki i inne teksty, głównie z dziedziny archeologii.
From caves to public: A series of popular science articles published on the archeowieści.pl blog, showing a multidisciplinary approach in archaeology, based on the results of our researches in the Ojców Jura
(BOB-IDUB-622-12/2022)
-
Claudio Berto
Kierownik, autor
Paleontolog; jego największą pasją są małe ssaki Czwartorzędu (gryzonie, owadożercyi nietoperze żyjące od 2,6 miliona lat temu do dziś). Jego główne zainteresowania badawcze skupiają się wokół rekonstrukcji klimatu i środowiska w przeszłości, opierając się na szczątkach kopalnych ze stanowisk archeologicznych. Jest również zainteresowany trendami ewolucyjnymi w populacjach małych ssaków.
W trakcie swojej kariery publikował prace na temat ssaków kopalnych z terenów półwyspu Apenińskiego i Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Research Gate
ORCID
-
Małgorzata Kot
Zastępca kierownika, autor
Archeolog. Fascynuje ją świat neandertalczyków i ich relacje z denisowiańczykami i ludźmi współczesnymi. Prowadzi badania na zachodnich przedgórzach Tienszanu w Azji Centralnej. Bada też jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które kryją o wiele więcej ciekawych historii niż tylko tajemnice ostatnich neandertalczyków.
ReaserchGate
-
Grzegorz Czajka
Autor
-
Natalia Gryczewska
Autor