Seria starożytna: Hieroglify egipskie, Starożytny Rzym, Jak przeżyć w starożytnym Egipcie

Świat starożytny nieustannie inspiruje, dlatego Wydawnictwo Poznańskie postanowiło stworzyć serię starożytną, która przybliży spragnionym wiedzy fascynujące losy dawnych cywilizacji.

© Wydawnictwo Poznańskie na licencji CC BY-NC-SA 4.0

Seria starożytna

Do tej pory w serii ukazały się trzy książki: dwa wznowienia – Hieroglify egipskie. Mowa bogów Andrzeja Ćwieka i Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana Thomasa R. Martina oraz nowość Jak przeżyć w starożytnym Egipcie Charlotte Booth. Niebawem – 15 czerwca – swoją premierę będzie miało kolejne wznowienie – Starożytna Greca. Od prehistorii do czasów hellenistycznych Thomasa R. Martina, a w kolejnych miesiącach pojawią jeszcze dwie nowości: Jak przeżyć w starożytnym Rzymie L.J. Trafford i Jak przeżyć w starożytnej Grecji Roberta Garlanda. 

Książki adresowane są do wszystkich zainteresowanych nie tylko starożytnością, ale także szeroko pojętą kulturą i sztuką, historią wojen i dyplomacji, codziennym życiem społeczeństw – ich zwyczajami, zachowaniami i wierzeniami.

Codzienne znaki i tajemnicze symbole

Czy kultura europejska wywodzi się wyłącznie z kultury Grecji i Rzymu? Bynajmniej! Na co dzień jednak nie uświadamiamy sobie, jak wiele przejęliśmy właśnie z kultury Egiptu: dzielenie doby na dwadzieścia cztery godziny zawdzięczamy tamtejszym kapłanom, z kolei nazwa programu Adobe pochodzi od staroegipskiego terminu oznaczającego „cegłę”. Wskazane przykłady to tylko wybrane znaki egipskich wypływów obecnych w naszej codzienności, o których pisze Andrzej Ćwiek w książce Hieroglify egipskie. Mowa bogów. Główną oś książki stanowi jednak wniknięcie autora  – z właściwą sobie skrupulatnością badacza – w tajemniczy świat hieroglifów i pokazanie mnogości sposobów ich odczytania.

Od drewnianej osady do potężnego imperium

Jak drewniana osada stała się imperium? Okazuje się, że kluczowa była tu m.in. lokalizacja Rzymu. Położenie Wiecznego Miasta w zachodniej, żyznej części Italii i sprzyjający, umiarkowany klimat z odpowiednią ilością opadów i bliskim dostępem do Morza Śródziemnego zdecydowanie pomogły małej osadzie stać się potężnym imperium. Dwa najważniejsze elementy pozwalające się wówczas bogacić – sprzyjające warunki dla rozwoju rolnictwa i rozbudowana sieć morskich kontaktów handlowych – zapewniły Rzymowi znakomitą pozycję w starożytnym świecie. O szczegółach rozwoju rzymskiej cywilizacji i wielu innych, równie ciekawych wątkach więcej pisze Thomas R. Martin w książce Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana.

© Wydawnictwo Poznańskie na licencji CC BY-NC-SA 4.0

Zwykłe życie pełne niezwykłych elementów

Dlaczego starożytni Egipcjanie w swoich pokojach przeznaczonych do rodzinnych zebrań umieszczali wrota określane mianem „ślepych”? Zgodnie z tradycją rzeźbiono je lub malowano na ścianie, co miało służyć duchom przodków do odwiedzania ich ziemskich domów i uczestnictwa w tym, co działo się w pokoju. To nie jedyna zaskakująca praktyka. Okazuje się, że w ówczesnych domach dość oryginalnie urządzona była także np. kuchnia – brakowało w niej dachu, a przy jednej ze ścian wykopywano doły do przechowywania amfor. Zdarzało się także, że trzymano w nich silosy ze zbożem na wypadek głodu. O tych i innych aspektach codziennego życia ówczesnych mieszkańców Egiptu – m.in.: pielęgnacji, diecie, zakupach czy chorobach – pisze Charlotte Booth w Jak przeżyć w starożytnym Egipcie.

© Wydawnictwo Poznańskie na licencji CC BY-NC-SA 4.0

O kolejnych książkach z tej serii będziemy informować, tymczasem zapraszamy na stronę księgarni Wydaje nam się, wchodzącej w skład Grupy Wydawnictwa Poznańskiego, w której dostępne są już teraz Hieroglify egipskie…, Starożytny Rzym… i Jak przeżyć w starożytnym Egipcie. Informacje o premierach można śledzić na wspomnianej stronie księgarni oraz na stronie Wydawnictwa Poznańskiego i Instagramie @wydawnictwopoznanskie

Informacje o autorach znajdują się na stronie Wydawnictwa:

Andrzej Ćwiek

Thomas R. Martin

Charlotte Booth

 

Autor: Wydawnictwo Poznańskie

Redakcja: A.C. 

Rozpowszechniaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *