W Gdańsku wykopali armatę

To pierwsza armata odkryta w Gdańsku w czasie wykopalisk. Natrafili na nią archeolodzy w czasie wykopalisk na gdańskiej Wyspie Spichrzów – poinformował Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

armata z Gdańska
Fot. Edyta Przytarska /Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

Armatę odkryto w czwartek w czasie nadzoru archeologicznego przy ul. Motławskiej, który towarzyszy przebudowie ulicy. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Tymiński, żeliwna armata spoczywała półtora metra pod powierzchnią ziemi. Pochodzi z XVIII lub XIX wieku. Działo jest uszkodzone – brakuje kawałka lufy. Ma nieco ponad metr długości i waży tonę.

– Prawdopodobnie była wykorzystywana jako balast na statkach – powiedział PAP Tymiński. Dodał, że żeliwne armaty były najbardziej popularne i najczęściej się psuły. Uszkodzone umieszczano na statkach, aby pełniły funkcje balastu.

– To pierwsza armata, którą w Gdańsku wykopano z ziemi – zaznacza Tymiński. Dotąd odkrywane działa pochodziły z wnętrza wraków. Teraz archeolodzy przyjrzą się odkrytemu działu. Będą m.in. poszukiwać wybitych sygnatur, które umożliwią określenie wieku i losów zabytku.

Odkrycia dokonano w czasie szeroko zakrojonego nadzoru archeologicznego, związanego z realizacją inwestycji na Wyspie Spichrzów i rewitalizacją ulicy. W czasie tych działań odkrywane są zabytki pochodzące od okresu średniowiecza po czasy nowożytne.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: