Tysiące polskich zabytków w jednym serwisie

24 000 obiektów zabytkowych, trójwymiarowe wizualizacje, wersja mobilna zintegrowana z Google Maps i bogate kolekcje tematyczne. Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nowy serwis internetowy – zabytek.pl.

Zabytek.pl-widok karty

Jak zapewnia NID, jest to innowacyjny w skali międzynarodowej serwis, z autorskimi rozwiązaniami technologicznymi, który przybliża przeszłość i pozwala docenić jej unikalną wartość. Portal skierowany jest do wielu grup użytkowników, m. in. naukowców, studentów, turystów, pasjonatów.

ZABPL_3D

Portal udostępnia opisy polskich zabytków, wzbogacone o galerie współczesnych i archiwalnych fotografii. Zasoby obejmują obiekty architektoniczne, Pomniki Historii, stanowiska archeologiczne, miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytków można szukać poprzez dobór rozmaitych filtrów, w zależności od zapotrzebowania: wyjazdu wakacyjnego lub wycieczki, na potrzeby pracy naukowej, czy wyszukiwania interesujących obiektów na historycznej osi czasu.

Uzupełnieniem wielu informacji są zdjęcia pochodzące z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym NID sprawował patronat merytoryczny w latach 2011-2014.

ZABYTEK.PL-fot9_CUMULUS2

NID za pomocą strony zabytek.pl chce wydobyć fascynujący świat przeszłości z suchych często stron katalogów. Dzięki nowym technologiom prezentuje historię w nowej odsłonie. Odbiorca może w interaktywny sposób korzystać ze zgromadzonych w bazie obiektów w postaci trójwymiarowych modeli lub chmur punktów. „Szczególnie nowatorska jest aplikacja CUMULUS – autorskie rozwiązanie przyjęte w NID. Modele 3D można za pomocą uchwytów i suwaków odwracać przemieszczać, analizować przekroje oraz zapisywać efekty na własnych komputerach” – informuje Instytut.

ZABYTEK.pl_fot8_CUMULUS

Z punktu widzenia turysty czy mieszkańca wybranego regionu, ciekawie zapowiada się funkcja „obiekty w najbliższej okolicy”. Łącząc się ze stroną przy pomocy urządzenia mobilnego, można uzyskać np. informację o najkrótszej trasie podróży do wybranego celu.

Podobną funkcję spełnia zakładka Kolekcje, która w jednym miejscu grupuje obiekty w kategoriach tematycznych, prezentując np. budynki postindustrialne Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zamki książąt mazowieckich czy drewniane cerkwie w południowej Polsce.

Zabytek.pl-Home

Więcej w serwisie Zabytek.pl