Malowane żuchwy

Pomalowane ludzkie żuchwy, które 1300 lat temu mogły być noszone jak wisiory, znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w dolinie Oaxaca w południowym Meksyku.

Do odkrycia doszło wiosną 2015 r. podczas badań kompleksu mieszkalnego na stanowisku Dainzú-Macuilxóchitl. Archeolodzy natrafili na miejsce o charakterze ceremonialnym, które było pełne rozbitych ceramicznych figurek i gwizdków. Wśród nich leżały też pomalowane ludzkie żuchwy.

Choć niektóre potrzaskane figurki przedstawiały wiązanego z krwawymi ofiarami boga Xipe Toteca, to zdaniem badaczy, żuchwy nie należą do osób złożonych jako dar bogom, ale do przodków ludzi, którzy stworzyli te nietypowe ozdoby. Dotychczasowe odkrycia wskazują, że ludzie należący do ludu Zapoteków żyli w Dainzú-Macuilxóchitl przez około 400 lat.

Jeremias Pink z Oregon State University, który zaprezentował znalezisko podczas dorocznego spotkania Society for American Archaeology, uważa, że ludzie prawdopodobnie chodzili do grobów i przynosili szczątki przodków, aby je następnie pomalować i dostosować do noszenia na szyi. Rytuał ten miał zapewne demonstrować ich związek z przodkami lub służył legitymizowaniu pozycji w społeczności.

Jak tłumaczy kierownik badań Ronald Faulseit z Field Museum w Chicago, poświęcone przodkom rytuały, często bardzo nietypowe, były częstą praktyką w Ameryce Środkowej.

W trakcie badań archeolodzy znaleźli aż 3 tys. fragmentów ceramicznych figurek i 1,6 tys. kawałków gwizdków. Brak choćby jednego kompletnego zabytku pozwala przypuszczać, że były one celowo rozbijane. Ślady takich praktyk badacze znaleźli już wcześniej na innych stanowiskach.

Archeolodzy odkryli także piec do wypalania ceramiki oraz 30 matryc do wyrobu figurek, co wskazuje, że co najmniej część figurek była wytworzona bezpośrednio w strefie ceremonialnej

Na podstawie Live Science (dali jedno zdjęcie żuchwy).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...