13. Krakowski Piknik Archeologiczny

Garncarze, wikliniarze, kowale i Wiślanie pojawią się wkrótce w centrum Krakowa. Będzie ich można spotkać w ogrodach Muzeum Archeologicznego, gdzie w sobotę 28 maja odbędzie się 13. Krakowski Piknik Archeologiczny zatytułowany „Krakowianie w czasach chrztu Polski”.

plakat Piknik 2016 - mały

Tegoroczna impreza poświęcona będzie szczególnemu okresowi w historii Polski – początkom państwowości. Najważniejsze wydarzenie dla tych czasów, czyli chrzest Mieszka odbył się co prawda w Wielkopolsce, jednak jego skutki wkrótce były odczuwalne dla wielu innych regionów. Jak żyli ówcześni mieszkańcy Małopolski, jak się ubierali, czym się zajmowali? Na te i podobne pytania postarają się dać odpowiedź organizatorzy majowego pikniku.

Uczestnicy obejrzą przy pracy garncarza, który z gliny, dzięki swoim nieprzeciętnym umiejętnościom, potrafi stworzyć ładne kształtne naczynia. Obok wikliniarz z cienkich witek wykona różne koszyki potrzebne ludziom w codziennym życiu. Nie zabraknie też kowala wykonującego metalowe narzędzia i ozdoby. Specjalne miejsce na piknikach archeologicznych mają grupy rekonstrukcyjne. Tak będzie i tym razem. W akcji obejrzymy m.in. grupy Wiślan odgrywające scenki z epoki. Pojawią się też inni przebrani uczestnicy widowiska, ale niech to będzie niespodzianka, którą zobaczą widzowie majowej imprezy.

Tradycją pikników w Muzeum Archeologicznym stały się też specjalne ścieżki edukacyjne dla najmłodszych. W tegorocznej edycji, podobnie jak w poprzedniej hitem zapewne będzie Akademia Młodego Archeologa. Młodzi studenci tej „uczelni” otrzymają specjalny indeks, z którym przejdą wiele miejsc, gdzie zdobędą całe mnóstwo umiejętności potrzebnych w pracy w tym szczególnym zawodzie zajmującym się odległą przeszłością. Popracują na wykopaliskach archeologicznych, zapoznają się z technikami konserwacji oraz własnoręcznie spróbują ciężkiej pracy młynarza. Po odwiedzeniu wszystkich punktów otrzymają specjalny indywidualny dyplom potwierdzający nowe kwalifikacje zawodowe.

Nie zabraknie też konkursów z nagrodami, w których uczestnicy będą mogli wykazać się sprawnościami manualnymi i intelektualnymi. Na koniec została przygotowana niespodzianka muzyczna. Całość dopełni nastrojowa muzyka z epoki wypełniająca zakamarki ogrodu.