Tyle pozostało ze świątyni w Palmyrze

Trójwymiarowy model ruin świątyni Bela, którą kilka miesięcy temu wysadziło samozwańcze Państwo Islamskie, opublikowała francuska firma Iconem.

Świątynia Bela

Świątynia Bela przed wojną.

Władze syryjskie zaprosiły specjalistów z firmy Iconem do Palmyry wkrótce po odbiciu miasta z rąk islamskich radykałów, co miało miejsce pod koniec marca. Za pomocą drona wykonali oni fotogrametryczną dokumentację kilku najważniejszych zniszczonych zabytków, w tym właśnie świątyni Bela. Użycie „latającego fotografa” było w tym wypadku o tyle korzystne, że archeolodzy mogli zrobić dokumentację także w miejscach, których nie sprawdzili jeszcze saperzy.

Temple of Bel by Iconem on Sketchfab

Dzięki trójwymiarowym modelom specjaliści mają teraz dokładną wiedzę o tym, co pozostało z wysadzonych budowli. Wiadomości są w miarę dobre. Sporo bloków i elementów architektonicznych przetrwało eksplozje w całości. Wygląda też na to, że radykałowie nie rabowali elementów wysadzonych budynków, aby potem sprzedać je na czarnym rynku. Wszystko to daje nadzieję, że uda się w przyszłości przeprowadzić przynajmniej częściową rekonstrukcję zabytków.

Świątynię Bela zbudowano w pierwszej połowie I w. n.e. Była jedną z najlepiej zachowanych budowli w Palmyrze.

Stan zachowania zabytków w Palmyrze sprawdzali już też naukowcy z Polski. Przez tydzień polscy archeolodzy przeszukiwali tysiące fragmentów zabytków należących do muzeum w Palmyrze, zniszczonych w wyniku działań wojennych. Z około dwustu rzeźb i płaskorzeźb udało im się znaleźć większość fragmentów około 130 zabytków.

Komunikat Iconem.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...