Kamienny mur w środku lasu

Skryte w lesie pozostałości nieznanego kamiennego muru odkryli badacze z Towarzystwa Bory Dolnośląskie niedaleko Międzylesia w województwie lubuskim.

mur Międzylesie

Członkowie towarzystwa natrafili na mur już w 2001 r., ale niedawno – wraz z pracownikami Muzeum Ziemi Szprotawskiej – dokonali inwentaryzacji obiektu. Prace ujawniły, że jest to wyjątkowy i tajemniczy zabytek.

Na pierwszy rzut oka znalezisko wydaje się być pryzmą uprzątniętych polnych kamieni i zapewne dlatego nie wywołało dotąd niczyjego zainteresowania. Dopiero dokładne oględziny pozwoliły odnaleźć nienaruszone fragmenty, w których kamienie zostały ułożone w równy pionowy mur bez użycia zaprawy. Na najlepiej zachowanych odcinkach jest on wysoki na około 1 metr. Kamienie kładziono na uprzednio usypanym ziemnym wale. Łącznie zabytek ma około 700 metrów długości i łamany przebieg.

mur Międzylesie 2

– Dostępna literatura milczy na temat kamiennego artefaktu. Na obecnym etapie możemy jedynie domniemywać, że był to mur graniczny, podobny do tych, jakie spotykamy np. w okolicach Sudetów albo w śródziemnomorskich starych gajach oliwnych. Jego lokalizacja wskazuje, że mógł rozgraniczać dawne włości przynależne do Międzylesia i Borowiny od gruntów wsi Długie. Taka praktyka oznaczania lokalnych granic występowała na naszych ziemiach już od późnego średniowiecza – mówi Maciej Boryna ze szprotawskiego muzeum. Zaledwie kilka kilometrów od kamiennego muru przebiegają dużo większe, słynne Wały Śląskie, stojące od około XV wieku na straży granic Księstwa Głogowskiego.

– Dane o lokalizacji muru przekażemy konserwatorowi zabytków, najprawdopodobniej z wnioskiem o wpis do rejestru. Warto zadbać o jego zachowanie, bo to także ciekawa atrakcja dla turystów – dodaje Maciej Boryna.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...