Źródło judejskiego szkła

Pozostałości starożytnych pieców do wytopu szkła znaleziono podczas budowy drogi w północnym Izraelu. To najstarsze centrum produkcji szkła znalezione w tym kraju.

Opublikowany przez IAA film prezentujący znalezisko

W wykazie cen wydanym za cesarza Dioklecjana w IV w. n.e. szkło dzieliło się na dwa rodzaje. Tańsze, zwane szkłem judejskim, i droższe, które nosiło miano szkła aleksandryjskiego. Badania chemiczne rzymskiego szkła już dawno temu wskazały, że pierwsza nazwa nie była przypadkiem, gdyż wiele wyrobów szklanych odkrywanych w całym cesarstwie wykonano z surowca pochodzącego właśnie z ziem dzisiejszego Izraela.

Na pierwsze w Izraelu centrum produkcji szkła z czasów rzymskich archeolodzy natrafili przypadkiem niecały rok temu podczas budowy drogi u podnóża góry Karmel. Abdel Al-Salam Sa‘id, inspektor z ramienia Israel Antiquities Authority (IAA) zauważył podczas nadzoru nad pracami budowlanymi bryłki szkła, warstwy popiołu i podłogę.

Zarządzone wykopaliska ujawniły pozostałości kilku dużych pieców oraz liczne fragmenty surowego szkła w kolorze zielonym, który był charakterystyczny dla szkła judejskiego. Zabytki pochodzą z IV w. n.e.

Piece składały się z paleniska oraz komory, w której w temperaturze 1200 stopni Celsjusza zamieniano w szkło czysty piasek przywożony z plaż w okolicach Akki, do którego dodawano sodę krystaliczna.

Wytapianie trwało 1-2 tygodnie aż powstawała wielka bryła surowego szkła, która mogła ważyć nawet 10 ton. Następnie piece wystudzano i rozbijano szkło na mniejsze bryły, które sprzedawano do warsztatów. Tam bryły ponownie topiono, aby wykonać z nich gotowe produkty.

Odkryte instalacje pozwalały na uzyskiwanie przemysłowych ilości surowca, ale z pewnością nie było to jedyne takie centrum wytopu szkła w dzisiejszym Izraelu.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,