Katolicki ksiądz i aztecka świątynia

Płytę nagrobną kryjącą pochówek jednego z pierwszych katolickich księży w Meksyku znaleziono w podłodze budowli, która najpewniej była aztecką świątynią.

płyta 2

Płyta nagrobna pochodzi z 1542 r. Fot. Mauricio Marat, INAH

Na leżącą na głębokości 1,25 m płytę natrafiono przypadkiem podczas instalowania iluminacji mającej oświetlać fasadę Katedry Metropolitalnej w centrum miasta Meksyk. Widoczny na płycie napis głosi, że przykryto nią grób księdza Miguela de Palomaresa, który zmarł w 1542 r.

płyta 1

Widoczny w centrum płyty otwór wywiercono zdaniem badaczy jakieś dwa stulecia temu, podczas umieszczania przed katedrą drewnianego pala albo krzyża. Fot. Mauricio Marat, INAH

Mająca blisko dwa metry długości płyta znajduje się w podłodze budowli będącej najpewniej aztecką świątynią. W 1524 r. Hiszpanie zbudowali w tym miejscu pierwszą katedrę. Jak się jednak okazuje nowa budowla wykorzystywała podłogę azteckiej świątyni, którą Hiszpanie pokryli jedynie cienką warstwą wapna.

Tę pierwszą katedrę zburzono 30 lat po śmierci księdza de Palomaresa. W jej miejscu powstała zaś zdecydowanie większa Katedra Metropolitalna, nad którą pracowano ponad dwa stulecia.

Katedra w Meksyku

Katedra Metropolitalna, przed którą znaleziono płytę nagrobną księdza de Palomaresa. Fot. Juan Fernando Ibarra

Znalezisko jest kolejnym dowodem na to, że zaraz po zajęciu Meksyku Hiszpanie masowo korzystali z azteckich budowli. O tym, że chętnie stawiali kościoły w miejscach azteckich świątyń wiemy od dawna. Dotąd przeważał pogląd, że miało to na celu walkę z miejscowymi kultami. Najnowsze odkrycie sugeruje jednak, że chcieli w ten sposób ułatwić sobie budowę kościołów, korzystając z solidnych fundamentów i innych elementów azteckich budowli.

Film Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) poświęcony znalezisku

Najbardziej niezwykłym przykładem takiej katolickiej świątyni na fundamentach dawnej budowli jest kościół w Choluli, który zbudowano pod koniec XVI w. na szczycie ogromnej piramidy pochodzącej jeszcze sprzed czasów imperium azteckiego. Z czasem piramida całkowicie zarosła i całość wygląda jakby kościół znajdował się na wielkim wzgórzu.

Cholula

Zwieńczona kościołem piramida w Choluli. Fot. Manuel Curiel, INAH

Na podstawie komunikatu INAH

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: