Dar dla Mieszka II dotarł do Gniezna

Wczoraj po południu do Grodu Lecha przyjechał wyjątkowy zabytek – Kodeks Matyldy. Jest to obecnie najstarsza księga związana z historią polskiej państwowości, jaka przebywa na terenie Polski.

c096

Kodeks Matyldy. Fot. Rafał Wichniewicz, Gniezno24.com

Ekspozycja Muzeum Początków Państwa Polskiego została wzbogacona o wyjątkowy, średniowieczny pergaminowy Kodeks Matyldy. Dzieło zostało przywiezione z Niemiec, aby tym samym wzbogacić zbiory wystawy „Chrzest – św. Wojciech – Polska”, która została uroczyście otwarta przez prezydenta Andrzeja Dudę w trakcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego w marcu br.

c004

Pojemnik, w którym kodeks przyjechał do Polski. Fot. Rafał Wichniewicz, Gniezno24.com

O sprowadzenie do Polski Kodeksu Matyldy (znanym także jako Ordo Romanus), który jest dziełem wyjątkowej rangi, starano się od kilku miesięcy. Po wielu zabiegach oraz spełnieniu określonych procedur w środę 13 kwietnia do Gniezna przyjechali przedstawiciele Biblioteki Okręgowej i Uniwersyteckiej z Düsseldorfu. W specjalnym pojemniku przywieźli ze sobą wspomniany zabytek, który na wystawie będzie prezentowany przez najbliższy miesiąc.

c058

Te pergaminowe karty mają około 990 lat. Fot. Rafał Wichniewicz, Gniezno24.com

– Kodeks Matyldy to księga liturgiczna zapisana w języku łacińskim, która ukazuje porządek liturgiczny. Sam zabytek pochodzi z XI wieku, a według informacji źródłowych tę księgę szwabska księżna Matylda przekazała w latach 20. XI wieku Mieszkowi II. Mimo to, nie wiadomo czy on dojechał kiedykolwiek do Polski, gdyż król miał go otrzymać przebywając w Niemczech. Jest to rzecz niezwykle cenna i trzeba tu nadmienić, że jest to pierwszy znany zabytek piśmienniczy, związany bezpośrednio z dziejami państwa polskiego – przyznał dr Michał Bogacki, dyrektor MPPP. Przy odbiorze zabytku obecny był także dr Tomasz Janiak, kustosz wystawy.

c020

Obecną skórzaną oprawę kodeks otrzymał w XIX w. Fot. Rafał Wichniewicz, Gniezno24.com

Przez najbliższy miesiąc Kodeks Matyldy będzie najstarszym eksponatem literackim, który jest związany z historią naszego kraju, a które będzie przebywać w Polsce. Dzieło po zabezpieczeniu przez niemieckich muzealników, zostało umieszczone w gablocie w centralnej części wystawy. Tuż obok zabytku umieszczono odrysowaną, zaginioną kartę kodeksu, która przestawia wręczenie dzieła Mieszkowi II przez księżną Matyldę.

c099

Kopia zaginionej karty kodeksu, na której widzimy księżnę Matyldę wręczającą kodeks Mieszkowi II. Fot. Rafał Wichniewicz, Gniezno24.com

Tekst: Rafał Wichniewicz, Gniezno24.com

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,91 na 6)
Loading...