Wirtualne zabytki do oglądania w domu

Detale znanych zabytków z Muzeum Archeologicznego w Krakowie i z Zamku na Wawelu można obejrzeć na ekranie własnego komputera, dzięki udostępnionym w internecie trójwymiarowym obrazom i zdjęciom wysokiej rozdzielczości.

Światowid ze Zbrucza

Zawdzięczamy to projektowi Wirtualne Muzea Małopolski, który ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego Małopolski w formie cyfrowej i udostępnienie go szerokiemu gronu odbiorców w internecie. Jak dotąd zdigitalizowano blisko 1000 eksponatów z 39 małopolskich muzeów.

Mumia Aset-iri-khet-es

Ostatnio twórcy wirtualnego muzeum przenieśli część tych obiektów do serwisu Sketchfab, dzięki czemu możliwe jest oglądanie trójwymiarowych reprezentacji w przeglądarkach internetowych bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Trójwymiarowe zabytki dostępne są nie tylko na komputerach PC, ale można je również oglądać na urządzeniach mobilnych obsługujących HTML5 – IOS (IPhone, IPad) lub urządzeniach z Androidem.

Strój scytyjskiej księżniczki (wraz galerią zdjęć)

Wszystkie przeniesione zabytki (nie tylko z Muzeum Archeologicznego w Krakowie) można obejrzeć pod adresem https://sketchfab.com/WirtualneMuzeaMalopolski/folders.

Odpowiedzialna za realizację projektu Regionalna Pracownia Digitalizacji zakończyła też niedawno opracowanie arrasów z kolekcji Zamku na Wawelu i są one teraz dostępne w wirtualnym muzeum wraz z innymi obiektami z wawelskich zbiorów (zdjęcia znajdują się na dole strony).

Aby obejrzeć wysokiej rozdzielczości zdjęcia arrasu należy po wejściu na kartę obiektu użyć przycisku „3D plus” pod zdjęciem zabytku. Otwiera się wtedy dostęp do materiału zdigitalizowanego z rozdzielczością 0,25mm. Fragmenty obrazów są dostępne w rozdzielczości do ok. 0,05mm, co pozwala podejrzeć sploty poszczególnych nici i inne drobne elementy, których nawet uważny gość muzeum nie dostrzeże. Taka opcja jest dostępna chociażby w przypadku „Walki smoka z panterą”