Nowy film o początkach Polski

Już za kilka dni będzie można obejrzeć fabularyzowany film dokumentalny „Krzyż i korona” reż. Zdzisława Cozaca, poświęcony 1050 rocznicy chrztu Mieszka I.

kik

Wokół najdawniejszej historii Polski i początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach nadal toczą się gorące naukowe spory. Film „Krzyż i korona” ma na celu ukazanie aktualnego stanu dyskusji o przyjęciu chrztu przez księcia Mieszka.

Komputerowe animacje oraz historyczne rekonstrukcje pozwalają widzom nie tylko poznawać historię, ale także poczuć atmosferę sprzed tysiąca lat… Na potrzeby filmu odtworzono piastowskie grody, bitwy, dworskie uroczystości oraz sceny z codziennego życia w czasach Mieszka I.

– Chrzest Mieszka I i początki chrystianizacji w państwie pierwszych Piastów, mimo odkryć z ostatnich lat, kryją nadal wiele tajemnic i są przedmiotem naukowych sporów. Chciałem pokazać ówczesne wydarzenia z perspektywy współczesności. Przełamywać stereotypy pokutujące w naszej świadomości – mówi Zdzisław Cozac – reżyser filmu.

O tej najdawniejszej i pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji historii w filmie „Krzyż i korona” opowiadają historycy i archeolodzy, nadal prowadzący badania nad tym okresem w dziejach. W filmie wypowiadają się : prof. prof. Andrzej Buko, Wojciech Fałkowski, Tomasz Jasiński, Tomasz Jurek, Michał Kara, Hanna Koćka-Krenz, Roman Michałowski, Stanisław Rosik, Henryk Samsonowicz, Dariusz A. Sikorski, Jerzy Strzelczyk, Przemysław Urbańczyk. Scenariusz opracowali Zdzisław Cozac i dr hab. Błażej Stanisławski.

Prezentując wyniki swoich badań i spierając się ich interpretację naukowcy szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego Mieszko I przyjął chrzest – co mógł na tym zyskać, a co stracić, kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę, jakie ślady religii chrześcijańskiej z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego przetrwały do naszych czasów, od kiedy nasze państwo nazywa się Polską?

Opinie historyków i archeologów przeplatają się z fabularyzowaną opowieścią o czasach pierwszych Piastów m.in. przybyciu Dobrawy do Mieszka, bitwie piastowskiego księcia z Wieletami, chrzcie Mieszka, niszczeniu pogańskich „bałwanów”, czy spotkaniu Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r.

Film zamyka scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r., która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie.

To już kolejny film Zdzisława Cozaca poświęcony najstarszym dziejom naszego kraju. W cyklu „Tajemnice początków Polski” ukazały się już m.in. „Ukryte gniazdo dynastii” będące próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, gdzie faktycznie mieściła się piastowska stolica, czy „Wyspa władców” będąca opowieścią o Ostrowie Lednickim i prawdziwej historii piastowskiego grodu.

Film będzie można obejrzeć 16 kwietnia, g. 21.00 w TVP Historia i 18 kwietnia, g.22.05 w TVP 1.