Nowe badania w grobowcu Tutanchamona

Kolejne badania georadarowe w miejscu spoczynku egipskiego władcy potwierdzają obecność anomalii, które mogą świadczyć o istnieniu ukrytych pomieszczeń.

kv62 1

Badania georadarowe we wnętrzu grobowca Tutanchamona. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności/National Geographic

Przez 10 godzin zespół amerykańskich naukowców sprawdzał za pomocą georadaru, co może znajdować się za ścianami najsłynniejszego grobowca na świecie. Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności, wstępne wyniki tych badań nie przeczą wcześniejszym ustaleniom japońskiego zespołu. W oparciu o nie egipskie władze uznały, że na 90 proc. w grobowcu są nieodkryte pomieszczenia.

Twierdzenia te spotkały się jednak ze sporym sceptycyzmem wielu naukowców zajmujących się badaniami georadarowymi z którymi rozmawiał Owen Jarus z serwisu Live Science. Wskazali oni m.in., że geologia Doliny Królów jest bardzo niekorzystna dla tego typu analiz, gdyż teren zawiera wiele naturalnych pustek, a zaprezentowane dane są trudne do interpretacji bez dodatkowych informacji.

kv62 2

Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności/National Geographic

Nowe badania przeprowadzono za pomocą mocniejszego sprzętu pozwalającego wygenerować obrazy lepszej rozdzielczości i uzyskać do 4 m penetracji badanego obszaru. Kolejne prace zaplanowano na koniec kwietnia. Tym razem uczeni będą „prześwietlać” okolice grobowca z powierzchni ziemi. Dotychczasowe badania prowadzono z wnętrza KV-62.

Badania georadarowe mają na celu zweryfikowanie tezy brytyjskiego egiptologa Nicholasa Reevesa z University of Arizona. Przeglądając wysokiej rozdzielczości zdjęcia ścian grobowca Tutanchamona, które wykonała niedawno firma Factum Arte, Reeves dostrzegł intrygujące pęknięcia i cienie mogące świadczyć o istnieniu dwóch zamaskowanych przejść.

Zdaniem egiptologa mniejsze z nich może prowadzić do magazynu, a drugie do następnego grobowca, w którym może być pochowana królowa Nefretete (Nefertiti). Jej mumii dotąd nie odnaleziono, a jednocześnie jest ona jedną z potencjalnych matek Tutanchamona. Zdaniem badacza, zmarłego nagle nastoletniego faraona złożono po prostu w przedsionku grobowca matki i zamurowano przejście do kolejnych pomieszczeń.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...